| Sonia822 a întrebat:

Se poate face Dual Monitor intre un laptop si un ecran obisnuit de PC, fara ca ecranul de PC sa fie legat la unitate? Adica laptopul si pcranul de pc pot fi conectate doar printr-un cablu, ca mai apoi ecranul de PC sa fie functionabil si sa pot vedea pe el prin optiunea Dual Monitor?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca mufa de iesire video fin laptop este identica cu ceea din PC, atunci DA.
Se muta mufa cablului video din PC in laptop si se activeaza prin tastatura laptopului (de obicei, tasta Fn + video extern), dupa care se seteaza in soft-ul laptop-ului optiunea video "Dual monitor" si se regleaza rezolutia dorita pe ecranul exterior.

| Sonia822 explică (pentru Bula):

Cum trebuie sa arate aceasta mufa și ce fel de cablu trebuie sa cumpar? Mulțumesc

| Bula a răspuns (pentru Sonia822):

Pai, sunt 2 feluri de cabluri video: VGA si HDMI. Primul este cu 3 randuri de picioruse, de forma trapezoidala, iar a doilea este cu mufa mai lata si plata.
Intai trebuie sa te uiti la cablul dintre monitor si calculator, mai exact la mufa bagata in calculator.
Daca ai si in laptop o mufa ca in calculator, atunci iti trebuie un cablu video cu acelasi tip de mufe.
Daca faci poza la mufele de pe cablul video (din cele doua capete: calculator si din monitor) si le postezi pe un site (dai link-ul), atunci iti ot spune exact denumirea cablului ce trebuie sa cauti.

| NLS a răspuns:

Bineinteles,
doar conectezi cablul intre MONITOR (nu mai are nici o treaba PC-ul) si mufa de iesire video a laptopului,

apoi apesi tasta Fn + F6 (sau identifici tasta de pe laptop ce indica un ecran pe ea, in marea majoritate a cazurilor e F6, uneori, mai rar, F8, etc) si alegi Extend.

sau in Windows 10-11 apesi combinatia:
"Windows Logo" (intre Ctrl si ALT) + P
si va aparea in dreapta ecranului o bara in felul urmator:

https://www.reddit.com/......tps?/media

Pentru Dual monitor, trebuie sa alegi Extend.

| Sonia822 explică (pentru NLS):

Cum atrebie sa arate acest cablu? Are o denumire? Daca cumpar, ce anume trebuie sa cer? Mulțumesc pentru răspuns.

| NLS a răspuns (pentru Sonia822):

Laptopul tau are o iesire video.
Monitorul are o alta intrare video, sau (de regula) mai multe.

Trebuie sa le identifici, si apoi stii cam ce ai nevoie.

Aceste mufe pot fi de 4 feluri, nu doar de 2, in functie de vechimea laptopului:
VGA
DVI
HDMI
DP (DisplayPort)

https://www.assemblarepconline.it/......ayport.gif

https://i.ebayimg.com/images/g/~1UAAOSwMPBh74Wt/s-l1600.jpg

Atat pentru partea ce intra in laptop, cat si pentru monitor,
CABLUL trebuie sa aiba mufa de tip Male (tata), adica cu PINI, si cu o "iesitura". (adica trebuie sa arate exact ca in primul link)

(conexiunea Female (mama) o are laptopul, respectiv monitorul.)

PS: daca prin absurd, laptopul are mufa HDMI, iar la monitor ai doar mufa DP, nu cumpara un cablu ce are la un capat mufa DP, si la celalalt capat mufa HDMI, caci 99, 99% nu va merge.

Acele cabluri nu functioneaza decat daca ai la laptop iesire DP si la monitor HDMI.

Pentru cazul prezentat de mine mai sus, e mai complicat, e nevoie de un adaptor activ... (sper sa nu fie totusi nevoie)

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca ambele au de exemplu mufe HDMI,
ceri/cumperi un cablu HDMI, versiunea 1.4a sau 1.4b

Sau versiunea 2.0, 2.0b, 2.1, daca te dau banii afara din casa,
si daca ai o rezolutie si un refresh rate foarte mare la acel monitor (rezolutie 4K, refresh rate 120 Hz, rezolutie 8K cu refresh rate 60Hz, etc)
DAR nu cred sa fie cazul, asa ca un cablu de generatia 1.4 e suficient.

DACA ai de exemplu DP, ceri un cablu DisplayPort, cu mufe tata-tata, generatia/versiunea 1.4a
sau daca. rezolutie mare () atunci are si el o versiune v2.0 ce suporta transferuri mari de date, necesare la rezolutii mari.

######
VGA si DVI nu au versiuni.

DAR cele DVI au 2 variante (Single Link si Dual Link), si daca tii cont si de analog-digital, rezulta chiar 5 tipuri:

https://upload.wikimedia.org/......es.svg.png

Vezi putin DACA ai asa ceva la monitor sau la laptop, cu care dintre aceste 5 variante seamana, si ii arati vanzatorului, sau imi poti raspunde mie, si caut eu un exemplu concret dintr-un magazin online.
In primul link dat de mine in postul trecut, DVI este mufa din dreapta sus, este mufa de tip MALE (TATA), si este un DVI-I (Dual Link).
Adica al doilea tip in imaginea ce tocmai am pus-o mai sus.

Cel mai rau e sa ai la laptop sau monitor mufa DVI-D, si sa cumperi cablu DVI-I.
Nu il vei putea folosi, pentru ca cablul va avea cei 4 pini in plus, care se vor strivi, mufa din laptop/sau monitor, neavand acele gauri.
Noroc ca de regula nu e cazul.
Invers e ok.