| anonim_4396 a întrebat:

Se poate opri o camera de supraveghere din laptop?

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Dpinde de meniul dvr-ului și dacă în laptop e instalată o aplicație care să facă lucrul ăsta. (DVR-ul și laptopul trebuie să fie conectate la aceeași rețea, prin cablu sau wifi, sau să fie conectate la internet.) Un soft bun pe dvr și laptop trebuie să asigure accesul la toate setările dvr-ului, dar sunt și dvr-uri cu un soft foarte slab și cu un meniu sărac. La fel și pe telefon pot exista aplicații bune. Când se cumpără un dvr, trebuie văzut și softul ce meniu are, dacă are aplicație bună pe calculator, pe telefon, că altfel dvr-ul poate accepta camere bune, dar controlul să fie slab. Un soft bun asigură setări de culoare, contrast și luminozitate în diverse perioade ale zilei (ziua, noaptea), detecție mișcare, întrerupere semnal, înregistrare comandată pe un canal în funcție de evenimentele de pe alt canal, intrare microfon pe fiecare canal, mascare zonă din imagine, poate chiar și detecția feței. E ok și un dvr mai simplu, dar totuși e bine să aibă un meniu mai bun ca să poată fi folosit.

| halogen001 a răspuns:

Un mod de a opri camera e să dau luminozitatea și contrastul la zero și obțin imagine neagră sau maschez zona dorită sau toată imaginea, sau opresc numai înregistrarea pe canal, în funcție de necesități. De asta e bine ca DVR-ul să aibă setări și aplicații bune pentru laptop și telefon, pentru că sunt și dvr-uri cu meniu foarte sărac și nu poți controla nimic.