| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

Salut, o camera de supraveghere se poate conecta direct la telefon?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prin cablu - NU
Prin wi-fi - DA

| sierra1 a răspuns:

Conectezi camera la net și o accesezi DIRECT cu telefonul

| mihai69 a răspuns:

Unele, da.

| PainTech a răspuns:

Salut!
Sunt doua tipuri de sisteme de supraveghere :
1. Camerele IP : Cele care sunt compuse doar din camera de supraveghere care e conectata direct la internet
2. Camerele CCTV : Cele care sunt conectate la o cutie numita DVR. DVR-ul e conectat la internet.

In ambele cazuri te poti conecta la camera/dvr direct de pe telefon.
Trebuie aplicatie speciala ( care depinde de fiecare sistem in parte ). Trebuie configurat DVR-ul / camera IP pentru remote control si de multe ori e necesara configurarea unor setari in router.

In cocluzie da, se poate, dar nu e chiar floare la ureche daca nu le ai cu astea.

| JicaContra a răspuns:

In ziua de azi, da
chiar daca, camera e analogica si nu IP CAM, atunci, dvr-ul (recorderul) tot are acces de pe internet

chiar am un Synology NAS si am primit licenta de doua camere cadou, si am improvizat 2 camere dintr-un telefon si o tableta mai vechi, si le puteam vedea de pe telefonul meu binemercic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,o conectezi la net si o controlezi direct de pe telefon!

| Addaaa14061 a răspuns:

Da,dar ar trebui sa ai o anumita aplicatie pentru asta