| c0pil1n a întrebat:

Se poate sa am lag in jocuri din cauza monitorului?
Am unitatea asta : Sistem IT MYRIA GAMEON V10, AMD Athlon X2 340 3. 2GHz, 6GB, 1TB, AMD Radeon R7 240 2GB DDR3, Linux
Si monitorul acesta : http://www.emag.ro/......DH5F4BBBM/

1 răspuns:
| DavidoffUser a răspuns:

Tu esti tipul cu memoria de 900 mb, ok.
Hai sa facem niste corectari pe care sper sa le inteleaga toata lumea cand vine vorba de "lag".
1) Lag, in sensul de lag de la net, delay, care reprezinta ping-ul tau si cum te misti relativ cu ceilalti; pc-ul transmite semnal catre server, serverul trasnmite inapoi si in functie de conexiunea la net, vei avea un anumit ping (lag); evident, cu cat ping-ul e mai mic si mai stabil, cu atat te vei misca mai bine; daca ping-ul e mic, dar ai packet loss, e nasol, te misti in reluare, merge bine, te misti in reluare; eu ma joc dota aproape de cand s-a inventat, acum in dota 2 am ping pe rds cu fibra 35 si se misca incredibil, in telekom fara fibra am 65, dar tot merge foarte bine, insa daca cineva e experimentat simte si 0. 0010 milisecunde; ambele conexiuni n-au packet loss.

2) lag ca in "input delay "de la vsync; daca te-ai jucat orice counter-strike, mai ales cs:go, vei vedea ca daca activezi vsync, cursorul are intr-adevar lag si te misti greu, nu in reluare, dar greu; orice joc online, lol, dota2, cs:go w/e, daca are vsync activat, va avea acest input delay, asa functioneaza vsync-ul, n-ai ce-i face, poti sa ai i-19 la 8000 si 3 gtx 1080 ca tot nu scapi.
Am dat exemplu cs:go pentru ca acolo chiar e evident.

3) "lag" ca in performanta proasta care nu e lag in adevaratul sens al cuvantului, e doar "input delay"(asemanator cu vsync) cauzat de o componenta slaba sau amandoua (procesor /placa video sau ambele )
4)in jocurile in care se are ping foarte bun, gen 30, 5, 1, in general sub 60 e foarte bine, nu se pune problema de LAG, chiar si in cs:go ne-a dat unul de saream in sus cu ping 80 si n-avea hacks, pe ESEA, si m-am uitat si pe replay.

5) bottleneck care induce un anumit input delay.
-Procesoare slabe, in cazul tau, amd-ul asta incredibil de slab in 2 nuclee 2 threads care e bun doar pentru browsing si munca de birou.
-Placi video slabe, aici nu e cazul, 260x poate rula decent lol, dar sa zicem una integrata cum ar fi Intel hd graphics (nu stiu echivalentul amd ), sunt groaznice, tot browsing si munca de birou, minim.
De ce ai tu "lag"? tu n-ai lag, ai ping bun, vsync-ul introduce un sesizabil input delay, dar cauza neperformantei tale pe care o numesti ca fiind "lag" este procesorul.FM2 si procesorul in cauza sunt pentru tablete, pentru munca de birou, browsing, socketurile si procesoarele pentru gaming, editare video si alte munci grele sunt AM2, AM3, AM3 +, recentul AM4, respectiv generatia phenom ii x4 de la 940 in sus si x6, fx (cu indulgenta 4100) 6350, 8350, ryzen 1400 in sus.