| GrigorePurta a întrebat:

Se poate sa iti schimi socketul de la placa de baza?
adica vreua sa imi iau un procesor cu socket 1155 si eu am socket 775 lga
FUNDA!

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Desigur, doar ca trebuie sa il schimbi cu tot cu placa...

| laurentiu80 a răspuns:

Nu se poate ...Trebuie si placa de baza sa aiba acelasi socket ca procesorul.

| Cozzmy13 a răspuns:

Nu se poate, trebuie sa schimbi placa de baza

| SuicideSilence a răspuns:

Este imposibil sa faci asta. daca vrei acel tip de procesor, trebuie sa-ti cumperi si o placa de baza noua

| dragondews a răspuns:

Nu se poate schimba socket-ul.Trebuie sa iti schimbi placa de baza daca vrei sa iti iei pricesor pe alt socket.

| alexselectronics a răspuns:

Fiecare placa de baza are o schema electronica cu anumite piese electronice printre care se numara si procesorul, fiecare procesor are un anumit tip de soclu si de legaturi(socket) care nu se poate schimba orice ai face:-) deoarece fiecare procesor are o anumita tensiune de alimentare(in general 1, 5...2, 0V), si o anumita ordine de legaturi la pini:-)