| Lukian a întrebat:

Se pot detine bastoane telescopice legal de catre civili?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pot detine dar nu se pot purta, portul constituind infractiune, prevazuta si pedepsita de L. 61/1991, republicata in 2011, citez:
"ART. 2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã, dacã fapta nu constituie o infracţiune mai gravã, urmãtoarele fapte:
1. portul, fãrã drept, în locurile şi împrejurãrile în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporalã a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publicã, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tãiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurãri a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bazã de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice." Numai bine!

2 răspunsuri:
| temugin a răspuns:

Daca au mai putin de 30 de cm! altfel nu!

| Lincu2 a răspuns:

N-ai nevoie de baston.Invata sa dai cu pumnul.