| MetfeXs a întrebat:

Se potrivesc aceste piese pentru creerea unui pc? https://www.emag.ro/wishlist/336855 Precizez ca am eu carcasa.placa video si sursa.

Răspuns Câştigător
| HaLLuc1NogeN a răspuns:

Da se potriveste, dar ai grija ca la o cadere de tensiune s-ar putea sa duca si restul componentelor cu ea, fiind extrem de slaba si fara protectii, nu scoate nici 200 de w din cei 450
Daca tot zici ca iei o sursa peste o sapt, ia asta, e foarte ok
http://www.emag.ro/......E5NS2BBBM/

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E bine dar precizez ca si sursa este foarte importanta. Ar fi bine sa aiba peste 600 de W. Daca este mai mica s-ar putea sa ai probleme. Procesoarele Intel sunt foarte rapide dar si mari consumatoare de curent.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-i dat funda unuia care nu stie nici cat consuma un procesor. Ia-te dupa el si o sa-ti mearga bine computerul de o sa-ti dai palme.

| HaLLuc1NogeN a răspuns:

Sunt ok componentele,vezi sa fie placa video PCI-express, si sursa una cu nume nu, delux sau JNC ci sirtec, sau corsair, seasonic...

@Salontanu Ce tot vorbesti ma...le?
Intel mari consumatoare de curent? la ce-ti trebuie o sursa de 800 w daca acel procesor consuma 55+ restul sistemului inca 100 max, esti nebun?
O sursa de 130 lei cum este super flower 400w duce fara probleme fara sa se streseze (am sursa, este foarte silentioasa)

| MetfeXs explică (pentru HaLLuc1NogeN):

Dar daca am o sursa Deluxe atx 450 W se potriveste? Pana imi iau una noua peste o saptamana.

| Salontanul a răspuns (pentru HaLLuc1NogeN):

Nebun este fiul mamei tale. Daca nu stii sa te comporti nu intra pe net. O sursa nu da nici cand mai mult de 75% din ce este scris pe ea, Presupunand ca da 60%, 400*60% = 240 W. Procesorul acesta consuma 73 W: http://ark.intel.com/......e-2_80-ghz
Pe langa asta consuma si placa de baza si memoriile si placa de baza si HDD-ul si DVD-RW. Cu un procesor mai slab, care consuma in jur de 50 W (alea erau pe timpuri cand era la moda socket-ul 478), la o sursa de 420 W nu mai puteam sa scriu al doi-lea CD pentru ca se bloca computerul. Mi-am schimbat sursa si s-a rezolvat problema. Si corecteaza-ti limbajul. Educa-te!

| HaLLuc1NogeN a răspuns (pentru Salontanul):

Ai pus Intel pentium g6950 si el in wishlist are g3220 haswell pe socket 1150, ce tot vorbesti ma?

| Salontanul a răspuns (pentru HaLLuc1NogeN):

Scuze! Aici ai dreptate dar ar trebui sa-ti ceri si tu scuze pentru limbajul de mahala. Dar vad ca-l repeti. "Ma" sa-i zici tot mamei tale.

| HaLLuc1NogeN a răspuns (pentru MetfeXs):

Da se potriveste, dar ai grija ca la o cadere de tensiune s-ar putea sa duca si restul componentelor cu ea, fiind extrem de slaba si fara protectii, nu scoate nici 200 de w din cei 450
Daca tot zici ca iei o sursa peste o sapt, ia asta, e foarte ok
http://www.emag.ro/......E5NS2BBBM/