| ANDRErock a întrebat:

Spuneti-mi si mie cum sa fac windows 7 peste windowst 8, pur si simplu bag Dvd cu windows 7 si nu il ia! Funda

Răspuns Câştigător
| pbsolver a răspuns:

Iti recomand sa printezi raspunsul meu sau sa-l scrii pe o hartie.
Aceseaza BIOS-ul si mergi la sectiunea de BOOT. Verifica daca ai ca First Boot Device CD/DVD, nu HDD0 sau HDD1. HDD0 sau HDD1 trebuie sa fie imediat sub el, la Secondary Boot Device
Daca nu stii cum sa acesezi BIOS-ul instaleaza Speccy (gratuit) de aici http://www.piriform.com/speccy/download/standard mergi la sectiunea Motherboard, copiaza modelul placii de baza pe google, intra pe pagina de suport a produsului, descarca manualul si cauta in el ce tasta trebuie sa apesi pentru accesarea BIOS-ului. De regula acesezi BIOS-ul cu tasta DEL, F2, ESC dar si cu F11, F12. Nu te aventura prin setari, umbla doar unde ai nevoie, setarile din BIOS iti pot face calculatorul inoperabil. Asigura-te ca discul este bootabil, incearca-l in alt PC/laptop... la un prieten, vecin, coleg, etc.

5 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Dar ce vrei sa faci, sa renunti la W8 si sa instalezi W7 sau le vrei pe amandoua.
Dual boot.

| ANDRErock explică (pentru horia2012):

Sa renunt..., am intrat in ios am dat la boot am dat pe cd/dvd, si nu imi imi ia Dvdu cu windows 7 cand ii dau restart..., si a 3 dvd si merg toate, le-am incerca la un prieten.zi tu!

| pbsolver a răspuns (pentru ANDRErock):

Schimba cablul IDE/ATA/S-ATA al unitatii optice. asigura-te ca discul tau este compatibil cu aparatul in care incerci sa-l folosesti. unele unitati optice citesc doar DVD+R sau DVD-R, verifica discul si vezi ce scrie pe el, DVD+R sau DVD-R. daca folosesti un disc reinscriptibil (DVD-RW) asigura-te ca unitatea ta optica este compatibila cu un astfel de disc. in ultima instanta poti incerca un update de firmware al unitatii optice, cautand modelul si revizia acestuia, cat si firmware-ul curent. procedeul prezinta riscuri, deci grija mare!
bafta!

| StefyN a răspuns:

Esti sigur ca iti functioneaza unitatea CD-DVD?