| tzuria79 a întrebat:

Spuneti-mi va rog frumos, la o subtitrare pentru film, daca doua lini de vorbire se suprapun pe aceiasi secunda, cum pot sa le bag pe amandoua in aceiasi linie?

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Va trebui sa pui separator sau sa le asezi unele sub altele, pentru ca linia a doua sa coboare sub prima linie. (in functie de editor si formatul subtitrarii, separatoarele sunt diferite).
Daca liniile de subtitrare sunt replici apartinand unor persoane diferite, pui subtitrarea cu separator sau unele sub altele, marcand vorbitorii cu linie de dialog.

Cateva exemple

"- Maria nu vine azi acasa
- Se intoarce abia sambata."
"Maria nu vine azi acasa. | Se intoarce abia sambata." (subtitrarile srt, sub)

"Maria nu vine azi acasa. \N Se intoarce abia sambata." (daca lucrezi cu Aegisub sau e in format ass).
Conteaza formatul subtitrarii si editorul cu care o deschizi.

Răspuns utilizator avertizat