| Zenzen a întrebat:

Stie careva, cum sa trec de la un windows la altul, adica sa il schimb direct?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Ceea ce doresti tu se numeste actualizare(update in L. Engleza). De obicei e foarte simplu. Pornesti calculatorul si apoi dupa ce a ajuns in windows 98, 2000, XP, Vista, 7, 8 etc bagi cd-ul/dvd-ul/stick-ul cu urmatorul windows(de preferinta mai avansat/mai performant)si apoi stai langa el sa mai dai un click, sa introduci un nume de utilizator, sa setezi data si o parola la nevoie.Inainte de astea ar trebui verificata ordinea de butare in BIOS - sa buteze mai intai de pe cd/dvd/stick. Tasta de BIOS variaza de la pc la pc. E undeva intre F1, F8, F10, F12 - selectezi cd/dvd first boot option, si dai F10 si enter. Apoi o sa te intrebe daca vrei update sau instalare noua(custom install). Daca ii dai update, totul se va pastra(fisiere, programe, setari, etc). Daca ii dai custom install, si format, i-ti va formata hdd-ul si vei pierde tot dupa care i-ti va instala windows-ul ales. Win 7 de exemplu cere sa restartezi calculatorul si apoi sa incerci o instalare(actualizare sau nu)Win 8 sau 8.1 pana nu de mult se puteau actualiza la win 10 numai daca aveai internet la calculator.Nu stiu daca mai e valabil.De preferat ar fi sa-ti salvezi inainte datele/fisierele importante pe un cd/dvd/stick usb. Mai ales daca nu esti sigur si faci prima data asa ceva. Daca ai dubii mai bine suna un prieten - unul de nadejde.