| swampy a întrebat:

Stie cineva cum as putea sa aflu daca este o placa video ddr 3 compatibila cu placa de baza a mea sau cu ce procesor am?

sau nu conteaza merge orice cu orice?

1 răspuns:
| Minks a răspuns:

Nu conteaza procesorul. Tu trebuie sa fii atent la slot. Placile mai nou functioneaza pe slot PCI express x16. Placile de baza vechi au slot AGP compatibil cu generatiile vechi de placi video. TU trebuie sa fii atent la alte lucruri: Daca e o placa video performanta trebuie sa ai o sursa cat de cat potenta care sa poate sa furnizeze consumul necesar, sa ai un procesor potent pentru ca placa sa nu fie limitata (sa nu isi arate fortele din cauza procesorului slab)