| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum se instaleaza un win7? adica daca nu am mai instalat pana aum trebuie sa chem pe cineva? xp am vazut de 4-5 ori cum se instaleaza da win7 habar n-am straight face

1 răspuns:
| sinblade27 a răspuns:

Uite cam asa :
1.intra in BIOS sau folositi meniul de boot, pentru a putea porni calculatorul folosind discul Windows 7.
2.In momentul pornirii, va aparea un mesaj, trebuie sa apesi orice tasta pentru a porni procesul de instalare.
3.Primul pas este sa alegi limba de instalare. Alegi English apesi Next.
4. Urmatorul pas este sa incepi, efectiv, instalarea, prin apasarea butonului Install now
5.La pasul urmator bifeaza optiunea I accept the license terms si apoi apasati butonul Next.
6.Pasul urmator este alegerea tipului de instalare:
- Upgrade - instaleaza Windows 7 peste un alt Windows vechi (XP, Vista), pastrind fisierele, programele si setarile intacte. Avantajul este va ceti avea vechile programe si setari. Dezavantajele sint ca va ocupa mai mult spatiu (prin pastrarea vechilor fisiere), iar daca vechiul Windows a fost virusat, si noul Windows va fi virusat.
- Custom (advanced) - instalare cu formatare, de la zero. Avantajele sint: veti putea crea partitii, eventualii virusi din Windows vechi vor fi stersi. Dezavantajul este ca veti pierde fisierele de pe partitia Windows ce va fi formatata.
Recomandata este a doua optiune.
7.In ecranul urmator, apasi optiunea Drive options (advanced), pentru a afisa toate operatiunile disponibile (stergere, creare sau formatare partitii).
-In acest moment, ai disponibile toate optiunile:
- Delete - sterge partitia selectata
- Format - formateaza partitia selectata
- New - creeaza o noua partitie. Atentie: - in momentul in care creati o noua partitie, este posibil sa fie create, automat, si alte partitii speciale, necesare unei bune functionari.
8.In cazul nostru, partitia este deja creata, deci vom alege optiunea Format.
Pentru a incepe formatarea, apasati OK in ecranul de avertizare.
9. Dupa terminarea formatarii, va incepe procesul de copiere al fisierelor.
In functie de puterea calculatorului, aveti de asteptat aproximativ 15-30 minute. Dupa terminarea operatiunii de copiere, calculatorul se va restarta automat.
Atentie: scoate discul DVD din unitate, altfel va re-incepe instalarea. Dupa ce a pornit calculatorul, introduceti discul inapoi, este posibil sa mai fie nevoie de el.
Apoi, trebuie sa introduci numele utilizatorului (user name) si apasa butonul Next
10.In ecranul urmator, introduce parola, daca vrei. Poti sa lasi goale toate cimpurile, iar, la pornire, Windows nu va cere nici o parola, va porni imediat.
In cimpul password hint puteti sa introduceti un indiciu, pentru cazul in care uitati parola
11.Pasul urmator este sa introduci seria (licenta) Windows 7.
Nu e neaparat necesar sa introduci ceva mai ales la dvd piratat.
12.La pasul urmator, trebuie sa alegi modalitatea de actualizare:
- Use recommended settings - vor fi instalate cele mai multe actualizari
- Install important updates only - vor fi instalate numai actualizarile de securitate
- Ask me later - nu vor fi instalate, deocamdata, actualizari
Poti alege oricare din cele trei optiuni.
13.Pasul urmator este sa stabilesti fusul ora, data si ora corecte.
Sper ca e destul de complet. Pentru nelamuriri astept mesaj.