| BMA a întrebat:

Stie cineva cum se schimba adresa fizica(mac) la o placa de retea in linux distributie mandriva?

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

1. Deschide /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 (unde eth0 este numele interfeței a cărei adrese MAC vrei să o schimbi):

nano /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0

2. Aduagă/modifică parametrul HWADDR:
-exemplu: HWADDR=00:0C:F1:CE:A3:3F

3. Restartează serviciul network:

service network restart

Succes! happy

PS: În cazul în care documentația disponibilă pentru Mandriva este insuficientă, cel puțin în ceea ce privește configurarea interfețelor de rețea, poți apela la documentația disponibilă pentru CentOS/RedHat, deoarece nu este nicio diferență.

1 răspuns:
| TPUajutor a răspuns:

Pai nu cred ca e nevoie de o schimbat deoarecer pot aparea probleme care tear deranja