| Betty18 a întrebat:

Stie cineva daca si cum se poate bloca intrarea pe unele siteuri. Vreau sa ii blochez fratiorului meu mai mic niste siteuri, insa sa le pot debloca cand vreau eu. Am gasit pe net ceva usor cica control panel-internet option-security si restricted sites...am adaugat acolo siteurile si tot imi intra pe ele. sad

3 răspunsuri:
| GeosBIOS a răspuns:

Cel mai bine le blochezi din router, daca folositi unul.

Se poate si din web browser, insa setarile in acest sens depind de browser-ul folosit, fiind valabile numai atunci cand navigarea se face cu respectivul browser.

Pentru internet explorer, vezi aici:
http://www.wikihow.com/Restrict-Web-Browsing-Using-Internet-Explorer

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se adauga la hosts site-urile respective pe care le doresti blocate.
Deschizi hosts din Start - Program Files - Accessories - Notepad (daca ai Win7, ca administrator - open as admin) - File - Open - c:\windows\system32\drivers\etc\hosts

Alege sa-ti afiseze toate tipurile de fisiere: all file types, ca sa-ti apara hosts.

Adaugi 127.0.0.1 domeniu site
De exemplu, daca vrei sa blochezi tpu.ro, adaugi:

127.0.0.1 tpu.ro
(fara www. sau http://)

Cate un domeniu pe fiecare rand.
Salvezi fisierul hosts si apoi redeschizi orice browser. Site-urile ar trebui sa fie blocate in orice program.