| Alexasssjos a întrebat:

Stie cineva de ce imi apare ecranul albastru la calculator?
Imi zice ceva cu hard disk.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Blue screen (ecran albastru). Cauzele sunt multe si variate si se pot identifica printr-o verificare de catre cineva care se pricepe:
-Componente harware defecte – hard disk, memorie ram
-Supraincalzirea unitatii sau a unei componente anume – procesor, memorie, chipset, etc.
-Lipsa spatiului suficient pe partitia cu sistemul – partitia C:, unde este necesar ca cel putin 5% din spatiu sa fie in permanenta liber.
-Driverele – acestea fie sunt scrise prost, fie nu sunt compatibile
-Anumite softuri instalate incorect sau care isi instaleaza la randul lor anumite drivere ce intra in concurenta sau in contradictie cu cele ale sistemului de operare. Tot aici intra si jocurile piratate sau diverse alte asemenea programele descarcate de pe internet si instalate fara a citii tot ce bifam si fara a verifica compatibilitatea cu programele sau chiar cu sistemul de operare.
-Cauze de tip malware: virusi, troieni, spyware.

| Alexasssjos explică (pentru Salontanul):

Mersi de raspuns, o sa merg maine sau poimaine la cineva sa vada ce are

| Salontanul a răspuns (pentru Alexasssjos):

Multumesc pentru apreciere! Succes!

3 răspunsuri:
| marinaru777 a răspuns:

Inlocuieste hdd ul are baduri