| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva un HTML editor pentru Windows bun si gratuit? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Axz_axn_1978 a răspuns:

Printre cele mai bune editoare HTML sunt Adobe Dreamweaver si Microsoft FrontPage care folosesc, insa, destul de multe resurse ale calculatorului tau. Pe de alta parte, ai grija, totusi, cu aceste editoare WYSIWYG. Daca utilizarea softului celor de la Adobe este complet sigura si iti va usura considerabil munca, pe langa enormitatea de lucruri complet noi pe care le vei invata, utilizarea softului FrontPage poate crea unele probleme, in sensul ca pagina web creata de tine va fi compatibila doar cu browserul Internet Explorer, iar codul sursa va fi destul de ineficient scris, motiv pentru care vei pierde destul de multi vizitatori.
Utilizarea celui mai bun editor HTML nu iti va usura doar munca de scriere a codului sursa, ci te poate ajuta chiar sa inveti noi metode pentru a putea scrie propriul tau cod, asa ca experimentarea pe mai multe tipuri de editoare nu face decat sa-ti creasca siguranta si cunostintele in domeniul programarii. Este foarte important ca, in cazul in care te decizi sa optezi pentru un editor de tip WYSIWYG, sa inveti in continuare limbajul de programare HTML, pentru a putea avea control asupra propriului tau website. De asemenea, este la fel de important ca, indiferent de ce editor optezi sa folosesti, sa verifici codul cu ajutorul unui validator de HTML care iti va permite sa testezi corectitudinea si acuratetea codului. Daca faci o alegere in cunostinta de cauza, nu vei avea ce regreta. Cei mai buni specialisti mizeaza pe Adobe Dreamweaver.

| anonim_4396 explică (pentru Axz_axn_1978):

Nu vreau editoare de tip WYSIWYG.
Imi trebuie sa fac tot de la zero.

6 răspunsuri:
| speed17 a răspuns:

Note Pad sau DreamWeaver

| anonim_4396 explică (pentru speed17):

Pe Notepad am facut pana acum. Voi incerca DreamWeaver. Merci mult!

| Axz_axn_1978 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa inveti mai repede, pe langa site-urile http://www.marplo.net/ sau http://www.w3schools.com/ foloseste inspect element sau firebug(plugin) pe mozzilla copiezi apoi prin eliminare in notepad vezi ce ramane ..asta ca sa le intelegi..este usor.bafta!

| anonim_4396 explică (pentru Axz_axn_1978):

Merci mult de tot!
DreamWeaver e foarte fain, merge bine treaba. Pacat ca e doar trial free. Ma rog, merita si sa dau banii mai apoi.
P.S. sunt tot felul de tutoriale pe youtube.