| NoTurbinaNoGood a întrebat:

Stie cineva un program care poate redimensiona (micsora) cateva sute de poze la gramada?
Adica sa nu stau sa fac fiecare poza pe rand, sa le pot selecta pe toate.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Fă cum spune BINE colegul de mai sus sau

https://www.acdsee.com/en/products/acdsee-free/install/

in meniu ai simplu: resize (in procente sau pixeli)

| Frank51 a răspuns:

Prin micșora presupun că te referi atât la dimensiune cât și la rezoluție și calitate. Nu există încă o aplicație dedicată pentru așa ceva, dar eu folosesc unele site-uri, care au posibilitatea să faci modificări la 10-20 fișiere simultan. Caută image resizer, sau quality decreaser, sunt mai multe.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru Frank51):

Ma intereseaza micsorarea fisierelor, cu pastrarea rezolutiei.
In Magix de exemplu daca iau o poza din telefon cu rezolutia 5120x3840 si care ocupa in jur de 9mb, intru la "scale", setez aceeasi dimensiune si obtin un fisier de 1mb, fara sa pierd vizibil din calitate.
Asta m-ar ajuta sa fac niste DVD-uri cu poze.

| halogen001 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Merge cu Irfanview. La opțiunile formatului jpg se poate seta fie direct dimensiunea fișierului, fie gradul de comprimare. Nu mai trebuie si redimensionare, pentru ca e doar recomprimare si asta se face din setările jpg.

| NLS a răspuns:

IrfanView folosesc eu pentru asa ceva, desi mai sunt si altele (XNview de exemplu, tot gratuit).
Ambele au functie de batch processing (prelucreaza mai multe fisiere deodata), poti modifica comprimarea (ce te intereseaza pe tine), rezolutia, sau poti stabili o regula (o masca) pentru numerotare automata, etc

| halogen001 a răspuns:

Irfanview. E gratis si excelent pentru vizualizarea imaginilor. https://www.irfanview.com/
File, Batch Conversion/Rename...B, Work as: Batch conversion, Use advanced options (For bulk resize...) si din dreapta se selecteaza pozele. Ce e in fereastra "Input files:" va fi redimensionat.

| halogen001 a răspuns:

De la Use advanced options (For bulk resize...) Advanced se stabileste redimensionarea dorita.
Mai sunt si alte programe bune pentru redimensionare si modificare dupa un script cum ar fi Jasc Paint Shop Pro (e mai vechi, dar e bun). Sunt multe, dar nu le-am incercat pe toate.

| tonyc7 a răspuns:

Buna intrebare! Si pe mine ma intereseaza asta happy