| marculescumihai a întrebat:

Stiti sa rezolvati asa ceva :?
Să se creeze cu un program tabela DEPART.dbf cu structura:
Nrdepart numeric 2
Numedepart caracter 15
Loc caracter 20
(Câmpul nrdepart este unic, numele de departament trebuie să fie dat cu litere mari şi localitatea poate să fie numai Iaşi, Bucureşti, Ploieşti, Cluj.)
şi tabela ANG.dbf cu următoarea structură
Numeang c 15
Funcţie c 15
Salariu n 5
Nrdepart n 2
Să se introducă în fiecare tabelă cel puţin 5 articole cu date. Toate numerele de departament trecute în prima tabelă se vor regăsi în cea de a doua
Se cere:
a. Să se introducă, prin comandă, o înregistrare nouă în tabela DEPART şi să se afişeze noul conţinut al tabelei.
b. Să se afişeze departamentele din localităţile Ploieşti şi Iaşi.
c. Să se afişeze numele departamentului, localitatea, numărul de angajaţi din fiecare localitate şi salariu mediu pe departamente.
Daca da... dati o mana de ajutor?

1 răspuns:
| gir861 a răspuns:

FoxPro sau Visual FoxPro?