| bestfully a întrebat:

Stiti un laptop fiabil (adica sa tina peste 2 ani) in bugetul de 20 sau 22 de milioane maxim? Vreau sa aiba placa video dedicata, cu un procesor acceptabil. De asemenea il iau pentru filme Hd. Il folosesc pentru internet, muzica, filme, si cate un joc mai vechi. Deci Acer nu sunt bune deloc. Am auzit ca Asus si Toshiba sunt bune, dar si Samsung. Altii nu imi recomanda deloc nici Hp, nici dell, nici acer. Hp au doar un an garantie, ceea ce mi se pare foarte ciudat. Vreau sa ma tina peste 2 ani. E foarte greu sa ma hotarasc. Nu vreau sa arunc banii degeaba.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Uite ce iti recomand eu: http://www.pcgarage.ro/......gb-silver/ sau http://www.pcgarage.ro/......m-1gb-red/ Dell este o firma buna, insa eu nu recomand HP si Acer, desi Acer de la o vreme is putin mai acceptabile, totsui, nu. Am pus laptopuri cu garantie medie, de 2 ani. Lenolo are un procesor quadcore, iar frecventa lui reala nu e 1. 4, ci 2. 3 ghz. Ca si putere de procesare, e cat un i5. Partea interesanta e ca se poate overclock-a daca te iteeseaza, air daca nu, nu e nici o problema. Grafica este un 6650m, situandu-se undeva intre gt 525m si 540m. O sa te poti juca abssolut orice din ziua de astazi, pe detalii cel putin medii. Dell-ul este o varainta pe Intel, putin mai slabuta, dar e bine sa o iei in considerare daca nu accepti radeon. http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-6650M.43962.0.html ai cateva detalii despre jocurile ep care le ruelaza, si cat de fluent. Sincer, am pus varianta cu nVIDIA, gt 525m, daca lucrezi in photoshop sau daca randezi, deoarece vei avea un avantaj semnificativ. Sau in unele jocuri, vei iesi mai castigat cu nVIDIA. Oricum, grafica este aproximativ egala ca putere. LEgat de restul, ambele au 4 gb ram, insa Lenovo vine cu un hdd mai spatios de 750GB vs 500 gb Dell. Alegerea iti apartine:)

4 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Buna
Uite 2 variante Samsung, ambele intre 2100-2200 lei, ti'l recomand pe cel mai scump daca nu ai o probelma cu faptul ca e-n culori, are si procesor si placa video mai bune pentru 50 lei diferenta.
Fara probleme pentru muzica, filme (oricat de HD), internet.
Jourile vor merge lejer cele omenesti, la cele cu grafica foarte puternica va trebui sa scazi din joc nvielului detaliului, se va incalzi daca tii grafica la maxim.
Firma buna, cea mai buna baterie momentan, garantie 2 ani prin contract dar te tine si 5 daca ai grija de el.
Daca-l cumperi online de la altex (ai linkul jos), momentan e o oferta in care primesti si un aparat foto compct Samsung. Nu e mare smecherie, da' e moca, si e cateva milioane separat. :)
Bafta
http://goo.gl/b7rvY
http://goo.gl/2leiL

| CrushBoy89 a răspuns:

Eu iti recomand Asus. Daca vrei jocuri pe el Asus este perfect.Hp,dell nu prea sunt asa de eficiente acum depinde de ce doresti u sa faci pe el. Daca de ex muncesti la un birou sau altceva iti recomand Samsung. Sper ca ti-a fost de folos.Intereseaza-te si vei afla!

| bestfully explică:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.