| Arthiom a întrebat:

Stiu ca e o intrebare cam prosteasca dar am cautat in carti si pe net si nu am gasit un raspuns clar la treaba asta. De ce un tranzistor pnp nu poate inlocui in tranzistor npn, si invers?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Numai daca se schimba configuratia pieselor, deci schema electrica, un pnp poate inlocui un npn, la fel si invers, un npn poate inlocui un pnp.

Intr-o anumita schema, fara a face modificari, nu se poate schimba tipul de tranzistor.

Totul tine de sensul curentului ce trece prin acele tranzistoare: curentii trec invers la un pnp fata de un npn, deci e exclus sa se poata inlocui unul pe celalalt fara modificarea schemei.

Trebuie schimbata alimentarea cu curent, condensatoarele polarizate, diodele, totul pus invers, altfel curentul nu trece pe unde ar trebui si nici nu mai are loc amplificarea data de tranzistor.