| Mihai1810 a răspuns:

Nu, placa de baza nu va recunoaste procesorul. Pentru Intel generatia Kaby Lake ai nevoie de o placa de baza cu model chipset b250 ca de exemplu http://altex.ro/......sata3-matx

| Hang0ver explică (pentru Mihai1810):

Placa asta nu ar fi compatibila desi nu are chipset b250?
http://www.pcgarage.ro/......m-hdv-r30/

| Mihai1810 a răspuns (pentru Hang0ver):

Nu stiu ce sa zic. Daca are update la bios atunci va fi compatibila. Din specificatii vad ca suporta kaby lake. Nu stiu daca intr-adevar suporta sau e doar o eroare in specificatii.

| TheNiGhTCoReLV a răspuns (pentru Hang0ver):

Placa de baza este compatibila cu Kaby Lake doar dupa un update de bios, care costa in jur de 60ron asa ca mai bine iti cumperi un B250, iar i5 7400 poate fii folosit in locul acelui 7500 diferenta fiind foarte mica.

7 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Uite,am trecut de la 7500 la 7400 caci diferenta foarte mare nu e sa merite foarte mult, am pus un gainward 1060 (il poti pune pe cel de la Inno3D daca vrei) si ti-am pus o placa de baza solida si puternica,cu multe radiatoare, arata bine, si cel mai important chipsetul compatibil cu Kaby Lake-ul. Eu zic sa faci cum zic eu, ca placa de baza face mai mult decat sa faca legatura intre componente, e ca si cum pui coloana de sobolan intr-un elefant.

| DavidoffUser a răspuns:

Nu te mai zgarci atat la placa de baza si ia una pe B250/H270/Z270 din motive explicate in primul comment si daca cauti pe google, o sa vezi ca sunt diferente care conteaza si nu sunt rai astia de la Intel ca ne forteaza sa cumparam alt chipset doar pentru ca pot sa faca asta. Daca erau rai sau voiau sa faca o gramada de bani, inventau 1152, ne spuneau ca socketul respectiv nu suporta bla bla bla si pa, toata lumea chiar trebuia sa cumpere, dar le-a oferit posibilitatea acelora care deja au placi de baza si vor doar upgrade de procesor.Acum, diferentele de pret sunt pana intr-un milion ca doar tu nu faci upgrade, il cumperi de nou, iar de ce ai cumpara tehnologie veche, ma depaseste.
Referitor la placa video, eu n-as cumpara versiunea aia, m-as orienta pe varianta amd 580x 8 gb sau chiar 1070 daca vrei performanta cu adevarat.

| AndreiM77 a răspuns:

Sunt compatibile, dar la placa de baza trebuie sa ii faci un update de bios pentru a putea functiona cu acel 7500. Adica o pornesti cu un procesor skylake (i3 6100, g4500, etc), ii faci updat-ul la bios dupa montezi acel 7500 si il pornesti si merge fara probleme. Desi daca nu te pricepi sa faci aceasta operatiune recomand sa cumperi placa sau toate componentele de pe pcgarage pentru ca ei au optiunea de a face update de bios cand comanzi componentele.

| DavidoffUser a răspuns (pentru AndreiM77):

Asa e, toti avem cate un procesor doar pentru update de bios.Eu pe ale mele le tin cu tot cu placa de baza, in caz de ardere/update de bios le inlocuiesc imediat, am vreo 50.