| Anania_Alexandru_Daniel_1989 a întrebat:

Tastatura o ia razna, de fapt nu este tastatura ci modul de scriere( pare că și cum ctrl sau shift e blocat, cootinu apăsat, sau a 2-a comanda a butonului nu exista)
1. Nu merg numericele( când apas 1, 2, 3...îmi scrie ~,@, #...), Daca apăs shift+1 tot așa scrie.
2.Sa spunem că am 10 foldere/poze și vreau să dau click pe a 5-a poza/folder îmi selectează automat pozele 1-5
3.Chiar și în Windows account login abia reușesc să mă loghez că am pin creat din numerice.
4.Am schimbat tastatura cu una noua, și face la fel.
5. Am urmat pașii sa debifez use sticky keys, toggle keys, filter keys...(chiar și pe on-screen keyboard face la fel nu pot sa pun ". /,=...)
6Am dat reset this pc și tot la fel face( momentan aștept să copiez ceva pe stick, după care vreau sa reformatez hardul și să dau instalare Windows de pe usb)

Posibil virus sau malware ceva? Ați mai pățit așa ceva?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Nu am patit sa pot spune exact daca e malware ori keylogger sau este problema la portul unde conectezi tastatura, nu ai mentionat daca e PC sau laptop.

Iti dau un mic ghid in schimb care este bun la casa omului care are indoieli

Descarca in PC/laptopul tau urmatoarele tooluri :

1. Descarca Rkill : https://www.majorgeeks.com/files/details/rkill.html
2. Descarca Hitman PRO (da o adresa fictiva, un nume fictiv, un email corect sau inventat dar pe platforma yahoo.com) https://www.sophos.com/en-us/free-tools/hitmanpro?cmp=42332
3. Descarca https://www.malwarebytes.com/mwb-download/thankyou

Acum :

1. Ruleaza Rkill si lasa-l sa actioneze cateva minute!
2. Apoi Ruleaza HitmanPRO lasa-l sa actioneze si vezi ce gaseste!
3. Instaleaza si ruleaza malwarebytes si vezi ce gaseste!

Da-mi un print screen de la fiecare program dupa scanare in parte ( si dupa log-ul facut de rkill probabil il salveaza tip.txt sau. json nu imi mai aduc aminte exact) sau copy-paste cu ce a gasit in neregula, ce registri, fisiere infectate ce spyware etc