| anonim_4396 a întrebat:

Telefon cu camera bună?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Orice telefon lângă al cărui senzor sta înscris 1/1.56" sau un număr mai mic decât acel 1.56. (1/1.33 de la unele Samsung-uri de exemplu, sau 1/1.28 de la Huawei)

Nu confunda 1/3.5 sau 1/4 cu
1/1.56... (primele doua numere se traduc în senzori mult mai mici, pentru ca împarți 1(inch) la un număr mult mai mare (3.5)

Contează și numărul de MP, dar numai în corelație cu mărimea senzorului de mai sus.
Ca target final, conteaza marimea pixelilor de pe senzor, daca sunt mai mari de 1, 12 um (microni), camera aceea e de top.

La momentul de fata, cel mai mare senzor îl deține un telefon Xiaomi, insa... Conteaza si partea software.
Asa ca mergi pe Samsung, Huawei sau Apple.

| ReddY25 a răspuns:

Samsungurile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai preferinte intre andoid sau ios, atunci si iPhone-urile sunt o varianta buna. Am un prieten cu iphone 12 si face poze foarte faine la fel si video-uri. Daca vrei sa te si tina sigur 4-5 ani alege seria 13 ( bateria tine mai mult, camera si mai buna etc. )... Daca vrei android iti recomand sa mergi pe Samsung, Oneplus sau Xioami. Ciao

| Anonimul151 a răspuns:

Telefoanele de la Sansung, de la generația A în sus, sunt performante și chiar foarte performante. Camera chiar e foarte bună după părerea mea. Dar depinde de "pretențiile" fiecăruia.