| Utilizator368368 a întrebat:

Știe cineva un service serios pentru PC in Râmnicu Vâlcea? M-ar interesa pentru un upgrade să pună un HDD.

Răspuns Câştigător
| Alexuţ02 a răspuns:

Asa este, de asta-ti recomand sa stai acolo pe durata procesului, nu dureaza mult, cam intr-o ora mie mi-a montat SSD-ul

13 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Nu e greu de pus, 2-3 suruburi la capacul de la carcasa, sau are clips si e si mai simplu... Apoi inca 2-suruburi care prind vechiul hard de carcass, 2 mufe de scos si bagat si aia e. Vezi si pe Youtube tutoriale. Daca nu vrei sa te bagi tu cauta un prieten sau vecin, cineva care a mai facut asta. Nu ai nevoie de service pentru asta, dai o bere la cineva sau un suc si aia e tot, nu arunca pe geam cu banii. Mai bine de banii aia iei un hdd mai mare sau un ssd si atunci sa vezi diferenta.

| Utilizator368368 explică (pentru antimulte):

Știu ar fi fost foarte simplu așa, dar este încă în garanție și are sigiliu, doar un service autorizat poate sa îl desfacă.

| antimulte a răspuns (pentru Utilizator368368):

Daca are sigiliu, si faci o operatiune care implica ruperea lui la un alt service, magazinul de unde ai cumparat poate sa nu recunoasca noul sigiliu aplicat de serviceul ales de tine. Cel mai bine ca sa nu ai probleme cu garantia e sa te duci sa ti-l monteze cei de unde l-ai cumparat, mai ales ca montezi o componenta noua, nu SH, nu au de ce sa te refuze, si iti pun alt sigiliu identic pe unitate.

| Utilizator368368 explică (pentru antimulte):

L-am luat de la Altex dar nu au service in orașul meu, i-am întrebat dacă se poate la ei și au zis că nu și să mă duc la un service autorizat din oraș.

| antimulte a răspuns (pentru Utilizator368368):

Ca sa te acoperi tu de orice chichita si sa nu iti refuze garantia pe viitor, intreaba la ei ce service recunoscut ca autorizat iti recomanda. Indiferent de cat ar fi de fitos de lux sau cum vrei tu, mai multe de cateva zeci de lei nu au pe ce sa iti ceara...

| Utilizator368368 explică (pentru antimulte):

Da știu, au zis ceva de un service anume dar doar au recomandat nu le pasă ce service este doar sa fie autorizat.

| Alexuţ02 a răspuns:

Si daca ti-e frica de chestii de genul, te sfatuiesc sa iei tu un SSD bun, iei de exemplu iti ia de la firma X si-l calculeaza pe 150 lei, el in Media Galaxy fiind 100-110 lei, ai prins tu ideea, ia-ti ce-ti place!

| Utilizator368368 explică (pentru Alexuţ02):

Da voiam să iau un HDD de la Emag și sper să accepte că nu cred că te obligă să cumperi de la ei.

| stefannnnnnnnnn a răspuns:

Poti face si singur asata, daca vrei un upgrade pune-ti un ssd. doar scoti capacul de la pc, prinzi in suruburi ssd-ul conectezi un cablu de alimentare din sursa la el si un sata din placa de baza

| Alexuţ02 a răspuns (pentru stefannnnnnnnnn):

Chestia asta o poate face si la un service normal, nu trebuie sa fie cel mai bun din oras, eu am pus-o la al doilea service vazut ( primul era inchis ), si sunt multumit, mi-a oferit chiar si garantie, nu e mare filosofie sa-ti puna un ssd / schimbat hdd

| Utilizator368368 explică (pentru stefannnnnnnnnn):

PC-ul este în garanție și are sigiliu și nu am voie să îl dau jos, are doar un SSD de 240 gb.

| Utilizator368368 explică (pentru Alexuţ02):

Știu dar am pățit (mai exista cazuri ) unde cei de la service pot sa îți schimbe componente noi cu unele mai vechi sau folosite.

| Utilizator368368 explică (pentru Alexuţ02):

Dar oare la toate service-urile acceptă asta? Poate vor zice ca sunt ocupați.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Utilizator368368):

Asa este, de asta-ti recomand sa stai acolo pe durata procesului, nu dureaza mult, cam intr-o ora mie mi-a montat SSD-ul