| Ionut659 a întrebat:

TPU este bine să las bateria în laptop dacă aceasta nu mai merge? Va afecta laptopul dacă acesta merge fără baterie ci roar cu încărcătorul? Se va încălzi mai repede? Se poate strica sau scurtcircuitiza?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta daca o scoti sau nu, laptopul va functiona la fel.
De ex. eu nu mai folosesc bateria de cca 4 ani si am scos-o, nu am observat nici o diferenta in functionare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E bine sa nu lasi bateria sa se descarce total. In rest nu-i problema daca foloseti laptopul doar cu alimentarea de la priza decat daca se ia curentul si lucrezi ceva. Pierzi ce ai lucrat. Lasrea acumulatorului deoparte are si avantaje. Ele sunt programate pentru un ciclu de incarcari. Daca nu-si face incarcarea imbatraneste mai greu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Laptopurile sunt facute sa functioneze cu bateria in ele.
nu vad de ce ai scoate bateria?
crezi ca ii prelungesti viata cu 5 minute la 10 ani? irelevat

| mihai69 a răspuns:

E cea mai mare prostie să scoți bateria din laptop. Riști s-o „îmbătrânești" prematur, plus riscul să pierzi tot ce ai lucrat la o pană de curent.

| NLS a răspuns:

Dacă locuiești într-o zona unde se ia des curentul și nu ai UPS, mai bine o lași în el.
Ti se poate defecta HDD ul, sau date de pe el, dacă rămâne dintr o data fără tensiune în timp ce lucrează, muta date, etc.

A mea sta afara din el, aproape tot timpul, o folosesc o data pe luna sau mai rar. ***
Nu se defectează, ci ii prelungești astfel viata.
Totuși, sa nu o folosești cu anii e iarăși rău, de aceea, cel mai bine dacă ești hotărât sa o scoți, e sa o bagi în laptop o data la 35-45 zile și sa o folosești pana se descarca, apoi o încarci și o scoți pana la următorul ciclu, sau pana ai nevoie de mobilitate.

**Însă unde locuiesc eu nu s-a luat curentul niciodată, din 2012.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu mai merge adica e stricat? Daca e stricat laptopul o scoti si o duci la o publea din aia speciala de reciclat baterii. Daca laptopul e functional si o scoti trebuie sa ai grija sa o tii undeva unde nu e umiditate si temperaturile nu-s prea inalte sau joase, practic trebuie tinuta la temperatura camerei. Ai grija ca daca o tii in dulap, in camera tot ai umiditate, deci trebuie in ceva punga din aia care se inchide.

Daca bateria e detasabila laptopul merge si cu si fara ea, nu-i pasa doar ca nu poti sa-l folosesti fara cablul in ea.