| GEORGEL2012 a întrebat:

Un calculator consuma curent in functie de activitatea utilizatorului? Cu cat il forteaza adica executa mai multe programe simultan cu atata consuma mai mult?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

In functie de activitatea utilizatorului sau a sistemului. Spre exemplu, daca vrea windows-ul sa isi puna actualizari sau alte minuni, o sa isi faca aceste actualziari ca vrei tu sau nu.
Si da, consuma mai mult cu cat ruleaza mai multe programe simultan,, dar depinde si de programe. Sunt programe care pot sa consume cat alte 100 la un loc.

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Corect, si depinde si de tipul programelor executate.

| DavidOsam a răspuns:

Poti spune si asa.
Cu cat il folosesti mai mult, la capacitate mai mare, cu atat se incalzeste mai mult si atunci isi foloseste ventilatoarele mai mult, la putere mai mare.