| anonim_4396 a întrebat:

Un coleg de clasa care ma ajuta la calculator cand am probleme s-a hotarat sa imi instaleze in el Teamviewer ca sa nu mai fie nevoie sa bata drumu pana la mine ci sa mi-l regleze prin acest program
Mi-a aratat ca atunci cand o sa intru eu in teamviewer pentru a lua legatura cu el, o sa apara la mine așa
http://i.imgur.com/ISycOmv.png iar eu va trebuii sa ii dau doar cifrele de jos "(pasword) el zicea ca parola aceea mereu se va schimba instant de la o intrare in alta de-a lui pe team viewer.
Problema e ca atunci cand a ajuns aici (desenul de mai sus) el a stat pe ganduri cateva minute, nu stiu de ce.
va intreb pe voi: daca a vazut si mi-a memorat cifra de sus deci "Your ID", idul meu, sau parola, poate intra fara stirea mea in calculatorul meu? Mi-a atras atentia ca s-a oprit asupra cifrelor cateva momente bune. si el se stie bine la calculator dar nu am vrut sa il supăr cu suspiciunea mea si sa vada neincrederea mea in el.
vreau sfatul vostru, a celor care stiu precis.

Răspuns Câştigător
| Mogoseanu_Nicu_1987 a răspuns:

Daca inchizi teamviewer-ul de fiecare data dupa ce te ajuta prietenul tau nu are cum sa mai intre pentru ca parola se schimba mereu.Si totusi sa zicem ca ar intra cumva tu o sa vezi pentru ca se misca sageata singura, se deschid fisiere, etc.Dar iti garantez ca nu poate umbla la tine in pc cu teamviewer.

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Invata ca sa nu mai ai suspiciuni...asta e...

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Iar te bagi ma ca musca in *****?

| CPAElites a răspuns:

Stai linistit.
El nu poate intra in PC-ul tau daca nu ai deschis teamviewer.
Si parola se schimba la fiecare CONECTARE/DECONECTARE. Deci daca are ID-ul nu are si noua parolawinking

| Decicumzici a răspuns:

Teoretic poate intra fara teamviewer si direct daca stie ip happy nu glumesc. Daca ai firewall slabut poate intra. Nu vreau sa te speriu dar e posibil. (poate scana porturile deschise si poate insera un virus prin ele, sunt tutoriale despre asta).De cand a aparut nmap port scaner se pot face multe(si atac si aparare). Eu nu stiu foarte multe despre asta big grin am vazut pe youtube cat e de usor. Desi nu cred ca se stie el asa de bine. Trebuie multi ani sa inveti asa ceva si sa intelegi cum functioneaza placa de retea. Mda oricum.