| remusrufa a întrebat:

Un microfon de studio poate functiona fara un mixer? happy

Răspuns Câştigător
| copolovici a răspuns:

Remus, depinde la ce e utilizat. Dacă e vorba de înregistrări, ar trebui să treacă prin pupitrul de sunet (mixer) sau măcar printr-un computer care are un soft de înregistrare, editare, eventual, masterizare a sunetului.

3 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Bineinteles!
Mixerul este un dispozitiv(circuit) care permite insumarea a doua semnale(aici audio). Aici fiind vb de un singur microfon nu este cazul...
Este adevarat ca in studiourile de inregistrare totul trece printr-un "pupitru de sunet"(caruia unii ii spun impropriu mixer). Acest "pupitru de sunet" contine egalizatoare,
mixere, filtre, sintetizator, etc.
Pentru a "pune in valoare" un microfon profesional este
suficient un egalizator de frecventa(cu cit mai multe celule), eventual ceva filtre digitale reglabile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merge decat daca are placa de sunet phantom power adica 48+ v daca nu posezi un mixer si nici nu intentionezi sa ti cumperi iti poti luea un microfon de studio prin interfata usb si ajungi la aceiasi calitate! Inginer de sunet! Catalin Dragnea

| adrianaxin a răspuns:

Da, cuplat direct la o statie de amplificare.totusi fara mixer se aude ...cam ca la gara cand anunta trenul