| Jawsz a întrebat:

Un prieten mi-a dat un mp3 să ii bag muzica si cand sa il pun in pc am așteptat 5 minute si s-a stins calculatorul. L-am aprins si imi dadea sa aleg din repararea calculatorului si start-ul normal. Am ales start si imi aparea : Starting windows... cum e la windows 7 dar apoi se dădea restart. Cand dau sa-l repare se blocheaza la sfarsit si nu mai face nimic. Ce pot face?

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Nu prea cred eu ca in acel mp3 a fost un virus atat de puternic încât a afectat calculatorul, intră în safe mode şi dăi un sistem restore (cauti pe google dacă nu ştii ce e aia) sau bagi cd'ul cu windows 7 şi dai un repair. Daca nu merge, reinstalezi windows'ul. Esti sigur că toate componentele tale sunt ok? să le cureţi de praf, schimbi pasta termoconductoare la procesor, dă'i un reset la bios. Dacă toate sunt ok, e posibil să fii fost un virus destul de puternic.

| Jawsz explică (pentru Evolution):

1) Nu pot intra in Safe Mode. 2) Cum dau reset la bios? Adineauri imi aparuse ceva : BIOS recovery requested. Starting BIOS recovery. Please insert USB flash drive with BIOS file. Checking for USB device... Dar dupa am dat restart și nu a mai apărut. Am încercat să fac un DVD bootabil cu windows 7 insa n-am reusit. O sa mai incerc.

| Evolution a răspuns (pentru Jawsz):

Desfaci calculatorul şi ai bateria aia de bios, o scoţi şi dai drumul la pc, după scoti cablu de alimentare si pui bateria la loc si pornesti pc'ul.