| popi a întrebat:

Un soft bun pentru design 3D? Trebe' sa fac o cutie de suc 3D si nu prea stiu ce software sa folosesc. Nu trebuie sa fie usor de folosit. Cheers.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Blender, daca doresti modelare de suprafete, si program gratuit.

Cinema4D sau 3DS Max - contracost

Daca doresti volum si cote exacte: SolidWorks, Creo Parametric, Inventor, Solid Edge, Siemens NX
Sau gratuit: Fusion360 (primesti licenta gratuita pe un an daca iti faci cont).

In Creo Parametric, dar e facuta la inceputuri cand nu prea cunosteam programul.
https://d2t1xqejof9utc.cloudfront.net/....../large.png

| PainTech a răspuns:

Paint 3D. Altceva mai usor nu gasesti.

Programele ca Blender, Cinema 4D, etc. nu sunt foarte intuitive, mai ales cand te afunzi in setari. E posibil sa iti ia putin pana iese cutia de suc cum vrei tu, mai ales daca vrei textura/material, eventual si o randare.Bine macar ca modelul e destul de simplu.

| StrongHeart a răspuns:

Blender,e singurul de care am auzit si urmarind cateva tutoriale(nu ma ocup cu asa ceva, doar curiozitate)cred ca este user friendly si e gratuit.Dar e destul de greu singur sa inveti asa ceva.Mai bine incepi cu photoshop sau ceva mai simplu.