| LaviniuA a întrebat:

Un usb stick de 128GB cam cat de mare e normal sa fie?
Am vazut unul cam cat degetul meu mare, 5-6 cm.

Mi se pare enorm, ca am acasa unul de numai 1 cm, doar ca are 16GB.
Oare se poate ca un stick de 128GB sa fie micut? Sau la un storage mare trebuie sa aiba si dimensiuni mai mari?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Da, este mai mare cipul lipit pe placă, sau sunt mai multe cipuri care măresc dimensiunea plăcii imprimate, însă dimensiunea stickului poate fi la fel indiferent că este de 16GB sau 128GB.

Problema apare la dimensiuni mai mari de 1TB, când sunt prea multe cipuri și nu mai încap fizic într-o carcasă atât de mică.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tehnologia electronica avanseaza, dimensiunea componentelor devine tot mai mica si mai performanta.
Cu cativa ani in urma, un stick de memorie de 1Gb a fost considerat foarte mare si avea marimea fizica asemanatoare ca cele de acum de 128Gb sau chiar mai mari.

| RAY a răspuns:

Uite ce folosesc eu https://www.emag.ro/......DT78XTMBM/

| Hyperion7 a răspuns:

Nu neapărat, spre exemplu aceste stick-uri
https://www.evomag.ro/......35964.html

Cele ce sunt mari, probabil că au adaos de plastic pentru a fi special mai mari pentru a nu le pierde, zic și eu.

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu există o mărime "normală". Uită-te la un card sd. Aceeași mărime, iar recent au fost lansate și carduri cu 1TB memorie.