| Feyenooord666666 a întrebat:

Unde as putea gasi tabele de excel cu care as putea face niste exercitii?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Calcul tabelar i se spune.
Excel-ul provine din vechiul program Lotus 1-2-3, din care a fost dezvoltat de firma Microsoft, dar bazele au ramas.
S-au mai facut si alte programe asemanatoare, toate pastrand functiile de baza preluate de la Lotus. Un asemenea program este si Calc din (Apache) OpenOffice, care are licenta libera si este cuprins si in pachetele de instalare din familia Ubuntu Linux, sau Google calc din office-ul online.

La toate aceste programe, inca de la pornire apare tabelul-grila caracteristic, pentru calcul (coloane, linii).
In celule poti introduce fie numere, fie formule de calcul cu care automat se va recalcula valoarea daca se schimba o valoare in celulele de referinta al formulei. Intr-o asemenea pagina mai poti introduce si texte sau chiar imagini.
O parte din formule sunt explicate in ajutorul (help) programului, dar multe se pot invata doar din cartile de specialitate sau analizand tabele facute de altii.

Recomandarea mea este sa cauti fisiere xls pe care sa le deschizi cu vreunul din programele de calcul mentionate mai sus de mine.