| dantiberiu a întrebat:

Unde scrie frecventa unei piese (ma uit in everest) da nu stiu cum arata adica cum trebuie sa scrie? Si e descrisa prin numere, care e prescurtarea cuvantului frecventa in calculator(everest)?

1 răspuns:
| rain a răspuns:

Frecventa se masoara in herti (Hz). Deci, pe piese trebuie sa scrie Hz, MHz (mega-herti), GHz (giga-herti)...

Spre ex. 512 MB DDRAM @ 333 MHz (PC2700) - adica, 512 megabytes (megaocteti) DDRAM la frecventa de 333 megaherti sau standardul PC2700.