| anonim_4396 a întrebat:

Unde se pune condensatorul de deparazitare la masina, stie cineva? Dau funda...

12 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Alternator. In unele cazuri sunt mai bune filtrele de deparazitare care se pun pe alimentarea aparatului respectiv. Sau o combinatie intre cele doua.

| Myhay94 a răspuns (pentru horia2012):

Nu inteleg trebuie scos firu, lipit asta pus cum nu stiu... Daca poti sa imi explici cum sa il pun si pe ce fir plusu care pleaca de la alternator?

| Myhay94 a răspuns (pentru horia2012):

Si in plus ala are 3 fire care le lipesc care nu nu stiu...

| horia2012 a răspuns (pentru Myhay94):

Citeste aici, primele 3 pozitii:
http://www.electronica.ro/parazitiauto.shtml

| Myhay94 a răspuns (pentru horia2012):

Am cumparat filtru, imi acopera pananiturile care le aveam in statie dar turatiile tot le aud sti de la ce ar putea sa mai fie?

| horia2012 a răspuns (pentru Myhay94):

Zgomotul de la turati este de la alternator. Turatia e variabila si se aud mai "gros"sau mai "ascutit" fuctie de cum accelerezi. Iti trebuie neparat un condensator. Se gasesc la magazine, sau te uit in tabelul de sus. Nu ar strica sa pui si la bobina de inductie, tot in table.

| Myhay94 a răspuns (pentru horia2012):

Condensatorul unde il pun?

| Myhay94 a răspuns (pentru horia2012):

Casetofonul are inca doua boxe si cand ii dau drumu merge si cu motorul pornit fara nici o problema... Doar statia face piuitu asta...

| horia2012 a răspuns (pentru Myhay94):

Din constructie casetofonul are un filtru pe alimentare in el.

| horia2012 a răspuns (pentru Myhay94):

La alternator, intre + de la alternator (ar trebui sa fie marcat) si surubul de masa cel mai apropiat de alternator.(punctual de masa cel mai apropiat de alternator).

| Myhay94 a răspuns (pentru horia2012):

Acum vad ca bruiaza si cand e motorul oprit cand aprind becurile sau avariile imi bruiaza statia... Si azi am lasat masina pe avarii vreo 20 min si cand sa pornesc motorul nu mai aveam baterie calumea sa invarta sa fie ceva scurt?

| horia2012 a răspuns (pentru Myhay94):

Absolut. In 20 min sa se descarce asa de mult? Verifica si fisele la bujii. Daca izolatie are crapaturi pierzi current si pe acolo. Iti dai seama cand e intuneric. Pornest emotorul, ridica incet capota si uita-te sa vezi daca se observa mici descarcari la fise. Cauta totusi un electrician auto bun care sa-ti masoare caderea de tensiune pe cabluri in gol (fara consumatori) care nu trebuie sa depasesca 0.5V. (scoti o borna de la baterie si masori tensiunea. O bagi la loc si masori din nou).