| tonyc7 a întrebat:

Unii dintre voi probabil va mai amintiti primele telefoane cu camere video aparute prin 2004-2005. Filmau, insa calitatea video-urilor respective era destul de proasta, mai ales cand incercai sa vizionezi filmuletele respective pe ecranul PC-ului, dupa ce le descarcai din telefon in PC.
Daca am astfel de video-uri de calitate proasta a imaginii, pastrate de atunci, exista vreo posibilitate de a le transforma intr-o calitate buna a imaginii, una cat mai clara? Sa scap de acele patratele blurate care strica imaginea (mai ales oamenii de pe aceste filmari neputand fi vazuti clar)?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Slabe sanse, tie nu-ti suna imposibil sa scoti mai multa informatie din ceva ce are putina?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista algoritmi precum Scale3X dar nu garantez ca vor merge pe video-uri cu multe culori, poate maxim 256 culori.

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Ce inseamna asta, mai exact? Si cum se procedeaza pentru a face modificarea? Dau funda!

| Cksihja a răspuns:

Din ce am încercat am pus imaginea pe tot ecranul apoi m-am îndepărtat până imaginea era clară.

| NLS a răspuns:

Daca rezolutia e mica, pentru ca senzorii din camerele telefoanelor la acea data aveau suprafete foarte mici, NU ai cum sa imbunataesti imaginea, prin nici o metoda.
Pentru a se devea cat de cat bine, trebuie sa afisezi clipul la o dimensiune cat mai mica (adica atunci cand il deschizi intr-un program de vizualizat filme, nu il pui pe tot ecranul, ci micsorezi aria de redare, facand fereastra mica).

Daca vrei de exemplu sa creezi o prezentare cu un material de slaba calitate, il afisezi intr-o fereastra mai mica, iar restul fundalului il umpli cu o imagine background, cu o imagine animata sau un video, dar care sa nu distraga atentia de la clipul de baza).

https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-cf130d0e686f0570089323d30c8eaef9

Si bineinteles, daca doresti sa o afisezi pe tot ecranul, se va vedea mai clara cand te indepartezi mult de ecran.

Daca imaginea e de calitate slaba pentru ca a aparut zgomotul de imagine, din diferite motive, atunci mai exista o sansa, dar nu in conditii normale, doar daca filmul are un anumit format (formate suportate doar de aparate profesionale).
E vorba despre ProRes, DNxHD, etc
(zgomotul de imagine e acea pixelare ce apare si pe pozele trase cu aparatura recenta, daca aparatul e mai slab,
daca nu exista suficienta lumina,
sau daca senzorul aparatului nu e suficient de mare, si in concluzie nu poate capta suficienta lumina,
daca s-a apelat la marirea sensibilitatii ISO, etc.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru tonyc7):

Https://www.scale2x.it/
Efectiv scaleaza ca si cand ar fi nearest, dar imbine culori de la pixelii din vecinatate incat sa apara niste detalii. Din cate vezi, merge pe capturi de ecran din jocurile gen Mario sau Zelda. Ai grija ca daca-s prea multe culori nu se scaleaza frumos.