| AdrianBoss17WOLF a întrebat:

Urgent am nevoie de voi TPU.-teistilor (ca sa spun asa ) Cum fac sa bootez windows-ul 7 de pe dvd pe un laptop Asus k52n. Am intrat in bios si m-am pierdut la setari file:///C:/Users/Gaby/Desktop/IMG_20150301_193619.jpg
file:///C:/Users/Gaby/Desktop/IMG_20150301_193631.jpg Ce fac?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Concluzie: mai mult ca sigur. Daca Xp a mers si Windows7 nu, inseamna ca nu trebuie sa-ti mai faci griji pentru setarile din Bios. Le lasi asa, dar ai grija ca discurile cu sistemele de operare sa fie bootabile.

30 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

In bios seteaza ca dvd-ul sa fie primul, apoi fa un dvd bootabil cu power iso, descarci un windows 7 in format iso si-l arzi pe dvd cu power iso!
Apoi il bagi in laptop dai restart si butonezi o oarecare tasta inainte sa apara orice imagine pe ecran, asa va porni bootarea de pe dvd!
Bafta!

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru lpavel):

Am facut cd-ul l-am,, ars,, dar cum fac sa aleg bootarea de pe cd... un tutorial sau o imagine mi-ar fi de folos happy

| AdrianBoss17WOLF explică:

Http://i.stack.imgur.com/kepiA.jpg ceva de genul arata... cum trebuie sa-l setez?

| AdrianBoss17WOLF explică:

Numai ca la mine UEFI BOOT este dezactivat... trebuie activat?

| AdrianBoss17WOLF explică:

Pentru a vedea pozele atasate copiati link-ul din intrebare si lipitil intr-un tab nou happy

| dannyel86 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

"Boot Option Priorities" - Add new boot option. Vezi acolo daca nu apar dispozitive ce pot fi adaugate pe lista cu ordinea la bootare. Am interpretat poza pe care ai publicat-o.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Da dar mie nu imi apare add new boot option

| dannyel86 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Daca "slimtypedvd" e prima optiune (Boot option 1), in mod normal trebuie sa booteze de pe disc. Salveaza setarile din Bios (F10), asa cum apar in imagine si reincearca instalarea cu dvd. Asigura-te ca dvd-ul e bootabil si ca va incarca sistemul de operare dupa restart.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Am gasit o imagine 100% exact ca la mine http://static.diary.ru/userdir/5/8/1/4/58148/67952252.jpg deci acum?

| dannyel86 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Matshita e dvd-rom, care ar trebui bootat primul. El se se afla deja la "Boot option 1" (in imagine), deci sistemul ar trebui sa ruleze de pe disc, pentru instalare. Ai incercat sa folosesti dvd-ul? Cum reactioneaza?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Acum vad ca la mine e, la boot option 1, citez. [SATA : Slimtype DVD. ] deci?

| dannyel86 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Indiferent ca scrie "Slimtype DVD" sau "Matshita dvd", daca e la "Boot option 1" ar trebui sa ruleze de pe disc. Fa-i un test!

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Am apasat F12 SI degeaba

| dannyel86 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Degeaba modifici setari in Bios daca discul nu e bootabil. Tu l-ai facut? Cum l-ai inscriptionat? Il ai de la cineva care l-a mai folosit inainte? E esential ca discul sa fie bootabil, adica sa fii sigur ca va opera cu instalarea cand il bagi in sistem.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Du-te din sageata pe CD/DVD rom driver BBS si apoi dai pe tasta f 6 astfel incat sa urce inaintea Hard drive BBS. Apoi din tasta f 10 salvezi si iesi. Sistemul va restarta si va incerca sa boteze din cd/dvd pentru ca l-ai urcat primul.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Sincer nu l-am mai testat e prima data l-am facut dupa : https://www.youtube.com/watch?v=0Ab8PQ-ziwM

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru anonim_4396):

Am sa incerc maine e cam tarziu si sunt cam obosit sad dar mersi de raspuns. daca nu reusesc am sa-l duc la cineva care le are laughing

| dannyel86 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Sper sa reusesti cumva sa-i dai de capat. Nu e dificil, dar e necesar sa stii ca ai exact ceea ce-ti trebuie. (setari Bios + disc bootabil).

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Sigur de acolo este. daca nu merge inseamna ca optiunea de boot din cd/dvd nu e activata(enable) si o poti activa dand pe advanced.

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Mersi... incet, incet am sa-i invat jmecheria laughing

| dannyel86 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Pe "Boot Option 1" (cobori cu sageata ca sa fie alb) poti apasa Enter si acolo apare o lista cu unitatea dvd si hard. Si alegi dvd, apesi Enter, dupa care dai F10, ca sa salvezi setarile. Incerci maine. Daca nici asta nu iese, inseamna ca discul nu e bootabil. Mai jos ai manualul oficial. Alege versiunea in engleza si du-te la setarile de Bios. Acolo vezi exact cum trebuie sa procedezi. Noapte buna si bafta maine!
http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/K52N/HelpDesk_Manual/

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Sa iti dau o veste... sunt putin happy. Am incercat cu un CD cu windows xp darklite sp3. l-am bagat am repornit sistemul si am apasat F12. minune la loat ...Deci tind sa cred ca dvd-ul cu wind 7 pe care l-am facut nu l-am facut bine. Mirarea imi e ca la fel am facut si cd-ul cu xp dar vad ca xp-ul la citit laughing Concluzie cred ca dvd-ul cu win7 nu e bun?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Ok iti multumesc foarte mult pentru ajutorul depus... scuze ca ti-am rapit din timp happy da-mi id-ul tau sau baga-l pe al meu adrian_sorin99 sa mai discutam... Poate mai am nevoie sa stiu cv si te intreb pe tine happy Inca o data mersi, de fapt va Multumesc.O seara buna in continuare happy

| dannyel86 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Te-am trecut pe lista. Ma gasesti cu "dan_d...". Noapte buna!

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Problema rezolvata am bagat win8.1 pro varianta pe 64bit merge super fain happy

| dannyel86 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Daca sistemul suporta, de ce nu?

| AdrianBoss17WOLF explică (pentru dannyel86):

Da 4 gb ram 1gb placa video procesor dual-core 2. 5GHz AMD

| dannyel86 a răspuns (pentru AdrianBoss17WOLF):

Concluzie: mai mult ca sigur. Daca Xp a mers si Windows7 nu, inseamna ca nu trebuie sa-ti mai faci griji pentru setarile din Bios. Le lasi asa, dar ai grija ca discurile cu sistemele de operare sa fie bootabile.

| Andrei_Borontis_1995 a răspuns:

Http://lolfreerp.com/ - Free riot points! Check out this page with free RP codes :) Only three steps in 5 mins and you will get your code free! VISIT, DOWNLOAD AND ENJOY BETTER GAME!