| Miky69 a întrebat:

URGENT! FUNDA!

Stie cineva cum pot face UNLOCK pe iPhone 4s cu iOS 5.1.1?

15 răspunsuri:
| Alexu420 a răspuns:

Salut. ce baseband are telefonul? poti verifica la setari, general, informatii!

| Alexu420 a răspuns:

Salut. Hai ca m-am interesat mai bine de 4s si intr-adevar nu merge activat decat cu o cartela din reteaua in care este codat sau sa ii faci neverlocked care te duce o suma draguta de bani. Daca nu sti reteaua in care este codat te pot ajuta sa o afli!

| Miky69 explică (pentru Alexu420):

Este codat pe reteaua " A1 ", austria.

| sfeklasfekla a răspuns:

Din cate stiu eu nu se prea pot decoda cele cu softu 5.1.1..Acasa sigur nu il poti face, cel mai bine du-te la un service autorizat ca sa nu trebuiasca dupa aia sa iti bagi alt soft care costa destul de mult

| Miky69 explică (pentru sfeklasfekla):

Trebuie sa mearga. Sunt 2 service-uri in oras cu oameni meseriasi. Un service mi-a cerut 800 LEI iar al 2-lea vrea sa ma taxeze 1200 Lei pentru NEVERLOCK. Unlock + jailbreak ma costa in medie 400 Lei la ambele.Cei de la Cosmote / Vodafone / Orange n-au nici o treaba cu telefoanele... numai la service as putea sa-l fac dar nu platesc atat nici in ruptul capului. de banii aia imi iau alt telefon nou.

| Alexu420 a răspuns (pentru Miky69):

Deci te voi lamurii eu imediat.
Nu ai cum sa faci unlock de unul singur. Singura modalitate sunt niste chipuri care se pun sub cartele Gevey Ultra S. Intrebi pe la service-uri prin oras dar sa ti-l faca de fata cu tine ca daca o cumperi si nu merge o platesti degeaba. Este in jur de 30-100 lei.
Ca sa faci jailbreak este foarte simplu. Sunt foarte multe tutoriale pe net pentru acest lucru, te voi indruma eu daca vrei jailbreak.
Si ca sa il faci neverlocked intr-adevar preturile variaza de la 200 lei pana la 600 lei depinde de operatorul pe care este codat. Salut

| Miky69 explică (pentru Alexu420):

Merci!

Jailbreak, in principiu e foarte simplu, mai ales cu absinthe... problema e ca inainte sa ii fac jailbreak imi cere sa-i fac backup ( care se face din iTunes ), telefonul fiind blocat, iTunes imi spune sa-mi bag o cartela in el dupa care pot lucra cu el ( nu mi-l " citeste " / deschide ).din iTunes nu pot s-o fac. si fara iTunes nu pot face backup-> nu pot face jailbreak -> nu pot face unlock.

| Alexu420 a răspuns (pentru Miky69):

Tu trebuie sa activezi telefonul ca sa il poti folosi nu neaparat sa ii faci unlock. Ca sa il activezi trebuie sa urmezi un tutorial cu redsnow. Backup la ce iti trebuie sa faci daca nu ai nimic pe telefon? Sau ai?

| Alexu420 a răspuns (pentru Alexu420):

Foloseste acest tutorial:
http://www.idevice.ro/......ndows-mac/
funda?

| Miky69 explică (pentru Alexu420):

Am dat jos redsn0w... am facut tot. si cand sa dau click pe jailbreak. imi da eroare de la redsn0w " please activate your divce "

un sfat? ceva?

| Alexu420 a răspuns (pentru Miky69):

Ai intrat in DFU MODE? ca sa ii faci jailbreak?

| Alexu420 a răspuns (pentru Alexu420):

Hai ca iti voi zice mai pe lung ce trebuie sa faci:
In primul rand trebuie sa updatezi telefonul la versiunea 5.1.1 cea mai recenta. Apoi folosesti redsnow cand apesi pe jailbreak iti scrie clar instructiunile care trebuie sa le faci cu telefonul ca sa poti sa intri in DFU Mode! si de acolo este simplu!

| Miky69 explică (pentru Alexu420):

Am cel mai nou update... l-am bagat in dfu mode, si redsnow imi zice ca nu trebuie in dfu mode, ci normal mode ( iTunes mode ). e pus si asa. si cand ii un iTunes mode. tot prostia aia cu " please activate your device... " imi da

softu in principal de la redsn0w. nu`i complicat. am inteles ce trebuie sa fac. dar nu stiu ce sa-i fac la faza cu " activate your device. " :S

| Alexu420 a răspuns (pentru Miky69):

Pe ce retea este codat dispozitivul? nu ai cumva vreo cartela de pe acea retea ca sa il activezi. Scuze acum am citit tot postul cu tutorialul pentru 4s si asa este trebuie activat cu cartela originala.
Eu am iph 4 si este putin diferit la mine!
Incearca metoda asta:
http://www.youtube.com/watch?v=di50A3cn5L8&feature=related
este pentru a trece peste faza de activare a unui iphone. am incercat eu pe 4 si a mers acum ceva vreme dar nu sunt sigur daca dupa jailbreak va fi activat (hacktivat)