| vladlove123 a întrebat:

Urgent TPU, am o unitate Dell optiplex gx260 si ieri mi-am cumparat o placa de sunet creative 7.1 eu aveam calculatorul aprins si am zis sa nu il mai opresc si sa conectez placa asa cu el aprins dar din greseala prima si a doua oara nu bagasem bine placa in slotul pci, iar a treia oara cand am bagat-o tot nu intrase bine si cand am tras sa o scot pur si simplu monitorul a intrat in standby iar unitatea a ramas aprinsa toate coolerele functionau. Imediat am scos unitatea din priza si cand am bagat-o la loc acelasi lucru unitatea porneste, toate coolerele se invart, ( eu cand apasam pe butonul de la unitate sa o aprind cand functiona se facea verde iar acum se face portocaliu spre rosu) iar pe monitor nu apare nimic. Becul de la placa de baza se aprinde. Cineva mi-a spus ca am facut scurt la placa de baza ca am bagat placa de sunet cu pc pornit. Dar eu cred ca placa de baza nu s-a ars pentru ca becul ei se aprinde iar cand ii dau drumul mousul si tot ce am eu conectat pe usb se aprinde pentru cateva secunde adica apas pe butonul de la pc sa il aprind iar atunci becurile de la tastatura si de la mouse se aprins si dupa aia se sting. Am scos si memoria RAM si degeaba ori ca e bagata ori ca nu este conectata vreo placuta este acelasi lucru.AM facut si reset de bios si degeaba. CE credeti ca s-a intamplat? Dau funda. Scuze de greselile de ortografie dar am scris repede

Răspuns Câştigător
| Homye18 a răspuns:

Salut in primul rand, ar fi trebuit sa stii ca nu se conecteaza componente Hardware unui Pc-ul cand pc-ul este sub tensiune. 2. Becul care se aprinde pe placa ta de baza indica ca intra tensiune in ea si cam atat nu indica si ca merge in parametrii. 3. Este posibil sa fi ars sloturile de PCI, asta incluzand si slotul de placa video, de aici ar putea sa ai problema cu monitorul. La o placa de bza este de ajuns sa parlesti un condensator si ea nu mai merge in parametrii. Sfatul meu este sa-ti duci pc-ul in service si vezi ca s-ar putea sa ai nevoie de o noua placa de baza. Poti incerca sa scoti si bagi inapoi placa video cu pc-ul oprit, pana sa te duci cu pc-ul in service

4 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Nu a fost o idee buna sa umbi-n unitatea conectat la curentul electric.
cel mai bine sa il duci sau sa chemi pe cineva care se pricepe si sa vada exact despre ce e vorba, poate fi vorba de placa video sau chiar placa de baza.

| vladlove123 explică (pentru Homye18):

Placa video este onboard, tu zici ca mi s-a stricat placa de baza?

| Homye18 a răspuns (pentru vladlove123):

Eu presupun ca ar fi placa de baza. Du-l intr-un service pana sa cumperi placa de baza parerea mea.

| raidxp a răspuns:

Inainte sa arunci tot trebuie sa inlocuiesti procesorul, iei de la cineva nu cumperi ca nu e sigur, e cel mai fericit caz, dar parerea mea e ca ai ars cipsetul, Bafta