| Ghost3r97 a întrebat:

Urmatoarele componente sunt compatibile:?
Placa de baza - Asrock Fatal1ty amd fm2aa88x+ killer fm2+/fm2
Procesor - amd athlon x4 840
Sursa - lc 8500 btx 500w
Placa video - sapphire radeon r7 250 512sp edition 2gb ddr5
Hdd - Toshiba p300 1tb sata-III 7200 rpm 64mb

3 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Sunt dar e un calculator destul de slab. Placa de bază este mult prea scumpă pentru ce știe să facă.
Cel mai bine mergi pe ceva mai bun, chiar dacă va fi mai scump:

Placă de bază: Ceva cu H110M
Procesor: Intel Pentium G4560
RAM: 4-8GB DDR4, cea mai ieftină baretă
HDD: Măcar un WD sau Seagate
Placă video: Măcar RX460 sau GTX 1050

| AndreiM77 a răspuns:

Sincer, acel 840 este destul de slab, adica fm2 este mort.
Eu iti recomand un g4560 de la Intel, este echivalent cu un i3 6100, mai trebuie sa schimbi placa de baza cu una pe soket 1151, cumperi memorie ram ddr4, sau daca bugetul nu iti permite, iti cumperi o placa de baza pe soket 1151 si cu suport ddr3. Si sursa aia... destul de dubioasa, cumpara ceva de corsair, seasonic, super flower, etc, ceva cu protectii, sa fie certificata si cu eficienta 80% +. Aaaa, alege alt hdd, ceva de la Western Digital sau seagate, ca acel Toshiba este destul de slab.

| Skippy223 a răspuns:

Http://pcpartpicker.com
Intra aici, dai pe "Start a SYSTEM BUILD" in stanga sus.
Alege-ti componentele si o sa iti spuna daca e compatibil sau nu.