| Andreiandrei2000 a întrebat:

Urmeaza sa-mi vand laptop maine, care este cea mai eficienta solutie sa sterg toate datele de pe el?
Resetarea windows-ului este o solutie la care m-am gandit.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Simplu: downloadezi Linux, il scrii cu Rufus pe un stik, il instalezi si la instalare ii dai sa stearga tot HDD-ul. Linux-ul va formata HDD-ul in alt sistem de fisiere si este sansa foarte mica sa poata recupera ceva. Programele de recuperare costa bani si nu vad cu ce l-ar ajuta sa-ti vada tie filmele xxx ce le-ai downloadat!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai mult, instaland Linux nici nu incalci legea privind sistemul de operare fara licenta sau daca il ai cu licenta sa nu i-o dai cumparatorului.

| anonimg a răspuns:

Când instalezi sistemul de operare (windows sau Linux/Ubuntu) formatezi partițiile.

| Frank51 a răspuns:

Nu stiu cum sa iti zic, dar nu prea ai alta varianta.

| LPCTSTR a răspuns:

Resetarea ar face o treaba destul de buna, insa nu ai mentionat cat de mult vrei ca datele sa nu ajunga in mainile altora.
Daca ai un HDD, cu niste migala si un program cu algoritmi buni, cumparatorul poate recupera datele sterse. Nu sunt la fel de sigur si pentru SSD-uri, ca acolo bitii si sectoarele parca nu sunt marcate sa fie rescrisi/e ca la un HDD.
Daca planuiesti sa folosesti metode mai complicate si eficiente pentru datele ultra-sensibile, spune-mi si voi incerca sa te ajut.

| NLS a răspuns:

Pentru SSD ajunge o formatare normala (desi in cazul SSD urilor nu e indicata formatarea, deoarece scurteaza viata SSDului, in caz de vanzare as apela la ea).
Pentru HDD, formatare full (trebuie sa o faci din windows, trebuie sa fie un drive secundar, nu drive ul de boot, si debifezi Quick).
Ajunge atat, putin probabil ca noul cumparator sa se apuce sa sape dupa date.
Iar odata ce scrie pe HDD propriile date, scad drastic sansele de recuperare.

O alternativa ar fi ca dupa formatare sa il umpli tu cu alte date nepersonale, apoi sa le mai formatezi inca o data, (a doua oara cu Quick ambele).
Exista si programe care scriu secvente pe disc in mod automat, pana la refuz, apoi aplica un format.

| halogen001 a răspuns:

Solutia 1 - pui alt hard disk sau il vinzi fara.
Solutia 2 - stergi hard disk-ul cu un soft care rescrie tot hard disk-ul cu o combinatie de zerouri si 1, soft activat de pe un stick de memorie. Exemplu
http://www.youtube.com/watch?v=03N6L4U6wH0
http://www.youtube.com/watch?v=xgxlh20ooSo

| siriusblack98 a răspuns:

Poți să dai formatare pe spațiile de stocare.

| gigite a răspuns:

Cu ce pret, si orasul.

| RaduRobertRO a răspuns:

Ștergi totul [ formatare ] si reinstalezi windows fara nimic in plus.

| Johny_George_1997 a răspuns:

Reformateaza ssd sau hdd-ul. Stergi absolut totu si ca sa poata fii recuperate date ar costa cateva sute de euro, bani pe care nu cred ca ii da nimeni sa recupereze poze sau alte prostiice mai aveai tu pe el

| Johny_George_1997 a răspuns:

Mama ba citesc aici unele raspunsuri zici ca are secrete de la nasa pe el. Omu vrea aa nu ii vada nimeni colectia de filme p o r n o cu minioni? o simpla reformatare la ssd sau hdd face treaba necesara.

| scumbagnascar a răspuns:

Daca ai bani, schimbi hdd/ssdul ca sa nu te complici prea tare