| anonim_4396 a întrebat:

Va rog dati-mi niste sfaturi care sa ma ajute neaparat: Nu stiu la ce-am putut umbla, dar mi-am dereglat totul in calculator. Ma refer la documentele si fisierele mele din calculator. Nu pot sa-mi dau seama la ce-am umblat, pe ce am apasat gresit, că... mi-au disparut o multime de documente (eu le zic "căsuțe", din alea galbene), plus toate fisierele care apartineau folderelor respective. Nu le-am sters, n-am dat delete nicaieri. Unele le-am gasit la rubrica "Recent places", altele nu, si cand am incercat sa le transfer inapoi mi-au aparut cu "săgetută" gen shortcut. Unele se deschid, altele nu. Apare scris asa:

Problem with shortcut- the item "x" thet this shortcut refers to has been changed or moved, so this shortcut will no longer work properly. Do you want to delete this shortcut? Yes or No".

Ce trebuie sa fac ca sa revină totul cum le-am avut? Mai e posibil sa repar totul? Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Gogu06 a răspuns:

Ai sters tot din cate spui si ti-au ramas doar shortcuturile. Incearca sa faci asta:
Recycle Bin(te uiti ce e acolo si daca sunt fisierele tale ai sus in dreapta Restore all items). Recycle Bin>restore items(selectezi ce vrei sa iti recupereze si apoi dai restore). Vezi daca merge. Din cate ai spus se pare ca ai sters chestii fara sa vrei sau ai lasat pe cineva la pc.

| floresdemayo a răspuns (pentru Gogu06):

Sunt eu mai rea de gură, dar n-am suflet rau....chiar daca zici ca te-am facut cu ou si cu otet. Atunci, ai meritat! Acum meriti funda!

| Gogu06 a răspuns (pentru floresdemayo):

Le-ai gasit in recycle bin sau nici acolo? Te-as putea ajuta cu team viewer dar e mai complicat... trebuie sa ma lasi sa intru la tine in pc sa vad intr-adevar ce s-a intamplat/

| floresdemayo a răspuns (pentru Gogu06):

Stii care-i chestia? Nici un document pierdut nu apare la Recycle Bin. Nu pot sa-mi dau seama cum s-au dizolvat si unde....Trebuie sa chem pe cineva priceput sa mi le recupereze, oricati bani ar costa.Innebunesc sa pierd atatea lucruri la care am muncit enorm. Sunt toate proiectele mele acolo, munca mea... crying

Seara buna, omulețule drag! oh go on

| Gogu06 a răspuns (pentru floresdemayo):

Sper sa iti rezolve cineva problema. Data viitoare incearca sa iti tii chestiile importante pe un stick de memorie.

7 răspunsuri:
| kr37zu a răspuns:

Daca ai avut functia "Restore" activata poti da restore daca nu le-ai pierdut!

| floresdemayo a răspuns (pentru kr37zu):

Te rog din suflet, spune-mi unde pot gasi aceast Restore, in ce parte se află? Pe unde sa-l caut? Iti spun sincer, nu mă prea pricep la calculator, fac doar esentialul. Iar acum nu mai am clipe linistite cand am stricat totul aseara! Crede-ma, ma simt groaznic! Te rog raspunde-mi!

| floresdemayo a răspuns (pentru kr37zu):

Am dat search de la start si mi-a aparut Control Panel\System and Security\Backup and Restore. Ce sa aleg, ce sa fac in continuare? Nu vreau sa fac alta greseala. Imi spui pasii care sa-i urmez? iti multumesc anticipat.