| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos imi puteti spune si mie intrebari despre motor un motor simplu cu 4 pistoane. Intrebari si raspunsuri. Cum ar fi big grine ce merge masina in suturi?, De ce trebuie sa o incalzim si apoi sa o pornim?, La ce este bun uleiu pentru motor? Si alte intrebari si raspunsuri. Va rog frumos pana maine. Multumesc! Pentru cele mai bune intrebari si raspunsuri dau fundita. Va rog frumos imi tr. pentru. maine la fizica.

Răspuns Câştigător
| Incubus a răspuns:

Nu stiu la ce iti trebuie dar poate te ajuta:
-un motor in 4 pistoane nu este neaparat si simplu (cele in patru pistoane sunt de obicei in patru timpi(motoarele fiind in 4 si in 2 timpi, pe benzina si pe motorina))acestia fiind admisia, compresia, explozia si evacuarea(la cele in 2 timpi se grupeaza timpi cate doi)
-uleiul reduce frecarea dintre partile interne in miscare ale motorului si poate fi de 2 feluri :de motor (rezistenta mai mare la temperatura si o ardere mai curata)si de cutie(cu calitati mai bune)
-masina merge in suturi can turatia motorului in sarcina este prea mica si motorul devine instabil (turatia minima de stabilitate creste odata cu treptele de viteza)
-si nu trebuie sa o incalzesti mai intai si dupa sa o pornesti, la ce te referi tu:pe timpuri reci(iarna)masina trebuie pornita si lasata pana se incalzeste (inainte de plecare dar nu se respecta mereu treaba asta)pentru ca motorul recemerge mai greu si cu consum mai mare(uleiu are densitate mare ce ingreuneaza prin frecare motorul, pistoanele reci au un diametru mai mici decat calde si rezulta o compresie mai mica, si benzina arde mult mai greu la temperaturi mici)
-ce sa mai zic ca sa te ajute?:pistoanele la motorul cu 4 pistoane bat in ordinea(adica ordinea lor la explozie )1324
-tensiunea motoarelor in 4 pistoane este de obicei 12 volti cu exceptia diesel-ului de putere care are24 v (autoturismele diesel sunt tot in 12 v )
-pe benzina aprinerea se face prin scanteie in interiorul camerei cu ajutorul bujiei iar la diesel aprinderea(autoaprindere)se face prin compresie
daca ai ecstemporal sa stii ca nu te va ajuta prea mult ca intrebari si raspunsuri sunt multe, trebuia sa inveti atunci cand trebuie

4 răspunsuri:
| wert a răspuns:

Problemele si raspunsurile difera in functie de masina, daca ai o dacie, n-are rost sa-ti mai pui intrebari, pentru ca asa merge ea de obicei.

Daca ai masina straina, atunci cand ai probleme se intreaba un mecanic bun, si era bine, daca ai fi scris ce masina ai.

| Grunwaldmantuitorul a răspuns:

Exista multe cauze pentru care un motor merge in suturi, apa in benzina/motorina, filtrul de benzina/motorina este plin de apa si peste masura incarcat, motorului i a fost taia din cai putere pentru a scote o rata mai buna in consum, teva de esapament este infundata, etc etc,, Cind dai cheie unui motor pe o temperatura scazuta 'iarna' Uleilul din motor/cutie de viteza, anti freezerul din radiator Toate sunt reci Si nu isi pot indeplini atributiunile la performantza maxima.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Wert, cred ca fata vroia ceva la general... Gen ca uleiul de motor se foloseste nu numai pentru lubrifiere (se uzeaza mai greu fiindca nu este contact direct), ci ca sa nu se corodeze piesele si ca sa raceasca pe cat posibil motorul.
Cel putin eu asta am inteles ca vroiai...

| edymen a răspuns:

Cumpara sau baga benzina noua