| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa imi spuneti daca am facut o alegere buna ca mi-am cumparat Samsung Galaxy S II? Dau funda raspunsului cu cele mai multe argumente.

Răspuns Câştigător
| angel74dm a răspuns:

M-am alaturat si eu de acum 5 zile clubului posesorilor de SGS II (sunt foarte multumit de alegerea facuta), dupa ce am avut Iphone 3G un an si jumatate,
Telefonul a fost cumparat de la Orange- baseband JM1, primul mare plus a fost faptul ca unlock-ul a durat cca 30 sec, in prealabil citisem cele 110 pagini de forum existente pana in acel moment btw foarte bine documentat.
Dupa unlock am facut root si lagfix-ul, din pacate tel nu poate intra in debbuging mode prin combinatia de butoane, punctajul lui a crescut in Quadrant de la un 852 la 2295. Comparativ cu Iphone procedeul a fost mult mai usor si fara nici o bataie de cap.
In cazul meu am reusit sa ma conectez la Kies fara nici o problema cu un Win 7 64, ulterior am avut problema cu fisierele care aveu extensia mai mare de 16 caractere, un bug pe care Samsung am inteles ca o sa il rezolve cu urmatoarul firmware.

Bateria, 3G-ul este cel mai mare consumator de baterie, la primul ciclu de incarcare a fost lasat deschis si autonomia a fost de 17h mentionez ca in acel moment nu aveam instalat nici Advanced task killer, la al doilea ciclu bateria a tinut 48 h folosit normal, pornit 3g sau wireless doar in momentul in care aveam nevoie de ele, verificat 2 acc de mail, facebook, instalat cateva programe si 1H convorbiri telefonice; al treilea ciclu - in momentul asta bateria este la 63% cu up time 32H si urmatorul Battery use: Display 38%, Voice calls 21%, Cell standby 19%, phone idle 13%, Asphalt5 8%, Android System 2%. Pot sa spun ca sunt multumit de ea chiar daca la inceput ma speriasem foarte tare, pe Iphone tineam tot timpul pornit 3G si wi-fi iar autonomia era undeva la 40 H.

Legat acum de device, la partile pozitive asa cum a mai fost mentionat sunt urmatoarele: ecranul foarte generos, touch screen la acelasi nivel cu Iphone, Marketul se misca mult mai bine decat cel Apple(deranjant este faptul ca nu avem acces la aplicatiile platite), libertatea in managementul tel - am scapat in sfarsit de Itunes, Widgets(foarte folositor mi se pare 3G Watchdog – iti poti seta cat transfer poti face pe 3G intr-o luna, APNdroid – one touch sa inchizi si sa deschizi conexiunea 3G) care lipsesc cu desavarsire la Iphone, browsing mult mai rapid etc sunt extreme de multe lucrui pozitive care au fost mentionate deja.

Acum sa trecem la partea mai putin placuta:

- Rama nu este foarte bine prinsa, in momentul in care trec cu degetul peste ea in lateral face un zgomot. mai are cineva problema asta?
- Bateria pare ca se misca in telefon in momentul in care il ridic.
- Spatele nu este rezistent absolut de loc, deja am pe el cateva mici zgarieturi in partea de sus, undeva langa camera, in conditiile in care grija mea pentru el este exagerata.
- Mi se intampla sa mi se inchida apelurile in timp ce vb undeva in primele 30 de sec, ideea mea ar fi ca ating butonul de end call in convorbire, o chestie cel putin ciudata avand in vedere ca senzorul de proximitate functioneaza.
- Deranjant mi se pare timpul de incarcare, se incarca in aproape 4H cu incarcatorul de priza, nu am gasit nimic despre lucrul asta pe forum, nu vi se pare un pic cam mare?
- Calitatea sunetului in casti nu este comparabila cu Iphone, folosesc casti Beyer Dynamics Dtx50 iar diferenta este destul de mare intre cele doua deviceuri.

Pentu moment cam astea ar fi primele impresii.

1 răspuns:
| ToxicDump a răspuns:

Este flagshipul Samsung ( cel mai bun telefon pe care ei il fac ) asa ca este o decizie buna, in Romania nu sunt asa de multe compani care lanseaza "flagship", iPhone 4s vine prin Decembrie/Ianuarie la noi si e exact ca si 4 asa...