| Seby_Sebasian_2000 a întrebat:

Va salut, am urmatoarele specificatii:5Gb ram, 2gb placa video, 3. 0GHZ processor,
ce jocuri ar putea duce?

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Fi mai explictit sa intelegem.
Ce familie de procesor e? Ce placa video e?
Dupa cum stii, sau poate nu stii, jocurile de azi cer in mare parte 8-12 sau 16 gb pe rami, un i7 de la Intel si un ryzen 7 de la amd+ un gtx 1000+ sau rx 500+.
Ininte sa intstelezi un joc, uita-te la cerinte sa nu muncesti degeaba si sa ai 10-20 de fps.

| ziftode a răspuns:

TREBUIE sa postezi:
-modelul de procesor... 3GHz poate fi si un Pentium 4 cu single core
-ce placa video e... 2G ram poate sa fie un Nvidia 660 sau radeon hd 6450 care sunt vechi, antice si de, demult RAUUUU, ca sa nu mai vorbim de performante total la pamant

in plus, la 5G ram (care e total atipic) nu ai o problema de performanta, ci de stabilitate, ar trebui sa pui niste teste de memorie care sa determine daca placa de baza se intelege BINE cu asa un setup atipic, eventual postezi aici si modelul placii de baza, NU STRICA!

| debarasator63 a răspuns:

Acu` depinde si de placa de baza pe care o ai. daca suporta mai multi gb/ram fa-i un upgrade.

| Ciprian1701 a răspuns:

Astea nu sunt singurele lucruri care conteaza.
1. 5gb ram nu e tare ok.
Statistic vorbind 2gb/4gb/6gb/8gb..etc sunt cele mai in regula, preferabil 8 Gb
2.placa video este acceptabila la 2 gb dar sun mai multe lucruri care conteaza de ex. DirectX suportat, etc
3. GHz la procesor is ok dar conteaza si ce fel de procesor e, cate nuclee are ( 2, 4, 6, 8 )..etc
Dar ca sa iti satisfac intrebarea, ai putea juca Gta V la Low ( dar aici ai nevoie de 120 Gb spațiu stocare, - 60 pentru download, 60 instalare - aprox )
. jocuri pana in 2014-2015 chiar si mai noi insa fara toate detaliile despre pc.ul tau nu iti pot da răspunsuri mai multe