| NicVal74 a întrebat:

Va salut! As dori sa ma ajutati intr-o problema delicata, imi apare de o perioada eroarea asta cu ecranul albastru dupa ce mi se restarteaza calculatorul din senin.Va Multumesc din toata inima pentru ajutor!

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

The blue screen of death - asa-i zic americanii happy Instaleaza Tune up utilities, remediaza cu el tot ce poti, inclusiv registrii, downloadeaza BitDefender antivirus gratuit, e cel mai bun. Si daca tot nu poti face nimic nici cu ele, reinstaleaza windowsul, asta sigur rezolva problema.

| horia2012 a răspuns:

- Incearca si dezinstaleaza driver-ul video. Restart si instaleza-l din nou.
-Fa o scanare cu Malware:
http://www.malwarebytes.org/
-Fa o curatare cu cc cleaner:
http://www.piriform.com/ccleaner
- Daca nu-si revine, fa o reparatie a sistemului. Nu bootezi de pe CD, bagi numai CD, urmezi pasii, alegi Repair.
Dureaza la fel de mult ca si instalarea, dar cel putin nu pierzi programele.

| SouLIce a răspuns:

Urmareste tutorialul acesta te va ajuta mult
http://www.videotutorial.ro/? p=5517
@palaghanu: cea mai mare prostie o faci sa aspiri praful din calculator :))
Daca bagi un aspirator in pc ai toate sansele sa iti traga toate firele

| tr3ig a răspuns:

Blue screen. mie de obicei problema asta cu bluescreen imi aparea atunci cand mi se ducea hardul. niciodata de la placa video, rami, praf in unitate, baterie de pe bios, sau pasta de pe procesor, (abia acum am pus si eu pasta pe procesor ca de 3 ani nu stia ce e aia saracu si totusi mergea super), iar treaba cu condensatorii nu are absolut nici o treaba cu bluescreen, daca doamne feri sunt dusi aia poti sa joci frizbii cu catelu cu placa de baza, nu ti se mai aprinde deloca calcu. mai bine te duci cu el la un service, e 20 de lei un control, si iti spun ei sigur ce are. bafta

| palaghianu a răspuns:

Pasul 1: Deschide carcasa si fa o "curatenie generala" -aspira de paraf
Pasul 2: scoate placutele RAM si stergele cu o carpa cu spirt pe partea cu circuitul. Lasa-le sa se usuce bine si introdu-le la loc.
Pasul 3: Scoate firele din HDD si apoi pune-le la loc.

Astia sunt pasii simpli. Daca nu functioneaza, inseamna ca problema e peste.

Asadar, continuam:

Pasul 4: Reinstaleaza Windows si ai grija sa re-formatezi HDD-ul complet. Nu lasa nimic.
Pasul 5: Daca nici acum nu e ok, trebuie neaparat sa mergi cu el la un service. Pot fi condensatorii de pe placa de baza busiti deoarece s-a supra-incalizit, poate fi problema cu HDD-ul sau poate fi ceva la procesor. De cele mai multe ori, pasta care face legatura intre procesor si placa de baza e uscata si trebuie adaugata pasta (la service -15 lei max).
Totusi, blue screen-ul si inchiderea automata e din atat de multe motive incat nu le pot enumera pe toate.

P.S Inca ceva. Se poate sa fie si bateria de bios sau conexiunea bateriei de bios cu probleme.