| girlgirl a întrebat:

Buna,am o problema cu calculatorul, se restarteaza dintr-o data si imi apare ecranul albastru si scrie "The windows SubSystem system process terminated unexpectedly with 0xc0000005 (0x7c9106c3 0x0104f28e)
The system has been shut down
Va rog mult sa ma ajutati... funda :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca mai multe si iti spun si ordinea in care ar fi cel mai bine sa incerci :
1.Blue screen primesti din cauza windowsului stricat si presupun ca da blue screen in timp ce se incarca, right? Asa ca pornesti windowsul si cand te intreaba daca start windows normaly apesi f8 si intrii in blue screen, daca tot nu merge reinstalezi windowsul.
2. Pornesti calculatorul doar cu o placuta de ram din 2. faci asta cu fiecare placuta in parte pana este stabil, daca nu iese treci la 3.
3. Pornesti fara unul dintre harduri, incerci sa fixezi cat de bine cablurile ata in placa de baza in caz ca este un sistem mai vechi si este uzat.
4. Temperatura procesorului si iti recomand sa aspiri radiatorul in primul rand, scoti ventilatorul si tragi praful din radiator. daca tot nu merge schimbi pasta termoconductoare la procesor care este posibil sa se fi intarit daca este vechi si procesorul amd fiind sa faca urat.
Chemi pe cineva, cauti pe internet sau intrebi aici cum se face daca nu te descurci.
Vezi ca eroare de la windows (blue screen) poti sa primesti si de la un bluetooth sau altceva infipt in usb, un driver virusat care atunci cand porneste odata cu windowsul il strica.
Sau o placa de retea care nici macar nu este folosita dar este atasata la placa de baza poate sa fie problema, de exemplu s-a ars din cauza rdshilor si tu doar ai mutat cablul in placa de baza fara sa iei nici o masura.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cand iti face asta?
Problema poate fi ramul, un overclock prost facut, temperatura mare a procesorului sau a oricarui element, hardul, windowsul sau un driver instalat de curand.
Daca spui de cand iti face asta si in ce momente te ajut.

| girlgirl explică (pentru anonim_4396):

Face asta de vreo 2 saptamani.Deci pornesc calculatorul si cam dupa 5-10 secunde imi apare ecranul albastru si acel mesaj pe care l-am scris si in intrebare

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"windows normaly apesi f8 si intrii in blue screen, daca tot nu merge reinstalezi windowsul." intrii in safe mode am vrut sa spun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru girlgirl):

Sunt curios, ai rezolvat? si daca da ce a fost?

| anonim_4396 a răspuns (pentru girlgirl):

Poti incerca mai multe si iti spun si ordinea in care ar fi cel mai bine sa incerci :
1.Blue screen primesti din cauza windowsului stricat si presupun ca da blue screen in timp ce se incarca, right? Asa ca pornesti windowsul si cand te intreaba daca start windows normaly apesi f8 si intrii in blue screen, daca tot nu merge reinstalezi windowsul.
2. Pornesti calculatorul doar cu o placuta de ram din 2. faci asta cu fiecare placuta in parte pana este stabil, daca nu iese treci la 3.
3. Pornesti fara unul dintre harduri, incerci sa fixezi cat de bine cablurile ata in placa de baza in caz ca este un sistem mai vechi si este uzat.
4. Temperatura procesorului si iti recomand sa aspiri radiatorul in primul rand, scoti ventilatorul si tragi praful din radiator. daca tot nu merge schimbi pasta termoconductoare la procesor care este posibil sa se fi intarit daca este vechi si procesorul amd fiind sa faca urat.
Chemi pe cineva, cauti pe internet sau intrebi aici cum se face daca nu te descurci.
Vezi ca eroare de la windows (blue screen) poti sa primesti si de la un bluetooth sau altceva infipt in usb, un driver virusat care atunci cand porneste odata cu windowsul il strica.
Sau o placa de retea care nici macar nu este folosita dar este atasata la placa de baza poate sa fie problema, de exemplu s-a ars din cauza rdshilor si tu doar ai mutat cablul in placa de baza fara sa iei nici o masura.

| IonutzWoW a răspuns:

Ai probleme la hard-disk. Du-te si cumpara-ti altul.

| mickeyMT a răspuns:

Daca mai doresti informatii despre eroare poti sa mai citesti si asta:
http://www.updatexp.com/0xC0000005.html
Poti incerca sa-ti faci un update la placa video.

| Sorinutsu a răspuns:

Buna, daca le ai cu engleza cat de cat, http://support.microsoft.com/kb/234658 aici gasesti raspunsul la ceea ce cauti, eu iti recomand sa bagi alt windows, sau scanneaza pc-ul cu un antivirus bun! o seara frumoasa!