| soulero a întrebat:

Va salut! Ma confrunt de ceva timp cu o problema si am zis sa incerc si aici, poate sunt cunoscatori.
Placa de baza Asus z87m plus are probleme, cred, cu primele doua sloturi de ram. Nu posteaza nimic, nu beep-aie. Cele doua placute de ram functioneaza perfect in celelalte doua sloturi a2 si b2 dar nu in dual channel. Pentru dual channel am nevoie de unul dintre primele doua sloturi dar niciunul nu merge chiar daca incerc si cu un singur stick de ram. Am verificat socket-ul procesorului si nu am niciun pin indoit sau lipsa. Calculatorul functioneaza si asa dar mai lent.
Se pricepe cineva la asa ceva, aveti idee daca trebuie sa verific vreun condensator din jurul memoriilor sau alte componente de pe MB care pot cauza problema?

1 răspuns:
| cristinel375 a răspuns:

Nu vreau sa te incurc, dar presupun ca: ori ai vreo probema la placa de baza care face legatura placutelor de ram cu placa in sine, ori schimba placutele cu altele, poate difera compatibilitarea celor 2 concomitent cu pc-ul tau!
Sper sa o rezolvi cumva.