| XtremeRules a întrebat:

Salut useri TPU! Am o problema imensa...Am un pc, placa de baza Asus M2N E SLI, procesor AMD Athlon dual core 6000 plus.Rulez pe Ram ddr2. Explic cat de detaliat pot sa puteti intelege ce s-a intamplat. Cele 4 sloturi de ram sunt in felul urmator: Primele 2 sunt albe si celelalte 2 sunt negre.in primele 2 albe am puse 2 placute de ram de1 gb respectiv 512 mb.Am pus o alta placuta de ram(specific ca nu eram sigur daca era ddr2, fara sa ma judecati :d) in al treilea slot(cel negru) si l.am aprins.in acel moment a inceput sa iasa un miros, ca de arsura din slotul cel negru, dar era foarte slab.de abia il simte.ai.Si acum cand aprind pc.ul, nu mai scoate acel sunet:beep si se aprinde monitorul, ci se aude de mai multe ori acel beep...Pana mea am verificat cele 2 placute de ram si sunt ok, ma gandesc sa se fi intamplat ceva cu sloturile de ram. ceva sugestii? Dau funda si voturi.multsam

4 răspunsuri:
| elycrissro a răspuns:

NUmara bipurile si uitate pe cartea placi de baza, iti va zice exact unde este problema.

www.programepc.com

| danimotenel a răspuns:

Incearca sa verifici sloturi si rami in parte sa vezi care e de vina, si nu mai zic ca daca nu merge nimic mai bine mergi la un service, si cel mai bine vezi ce scrii pe ram daca e sau nu ddr2, si clock-u trebuie toate sa aiba acelasi clock.

| XtremeRules explică (pentru danimotenel):

Am verificat, totul e in regula... am cele 2 placute de ddr2 cu care imi mergea perfect inainte sa o pun pe a 3 a. le.am incercat pe fiecare in parte si acelasi rezultat...

| XtremeRules explică (pentru danimotenel):

E posibil cumva ca sa se fi stricat toate cele 4 sloturi?