| Stanciu_Andrei_1995 a întrebat:

Imi puteti spune in procente performantele memoriilor ram in dual channel fata de single channel?

1 răspuns:
| master77 a răspuns:

In viata de zi cu zi nu prea conteaza daca ai single/dual channel cu toate ca e diferenta destul de mare. Eu aveam 2x4GB Corsair Vengeance 1600MHz si aveam o latime de banda undeva la 50-60GB/s si latenta 40-50 ns, acum am doar 1 modul am latimea de banda undeva la 15-25GB/s si latenta 55-60 ns. In jocuri nu e nicio diferenta. In windows 7 aveam 7.7 la frecventa 1600 MHz si nota maxima cu 1866. Pe single channel am nota 5.9, overclock la 2000 tot 5.9.