| EdDyStyl3 a întrebat:

De cateva zile ma confrunt cu niste probleme grave la un pc.
Am problemele urmatoare:
-Nu mi se aprindea monitoru, dar am gasit cauza, era de la procesor. l-am schimbat si acum merge. Dar acum cand bag o placuta de RAM in slotu din dreapta ca am 2 sloturi tot asa nu mi se aprinde monitoru, scrie ca nu primeste semnal si ledu de la el palpaie.
Daca il rulez fara placuta de RAM in slotu din dreapta se aprinde monitoru... Am incercat cu mai multe placute de RAM, si daca o bag pe prima placuta de RAM din slotu din stanga in cel din dreapta tot nu merge. Si inainte mergea cu vreo 3 zile mergea si monitoru si tot la el... pana cand am pus alt procesor care avea acelasi socket si era mult mai bun care din nefericire era ars.
A 2 problema este ca cu procesoru actual cu care se aprinde monitoru si merge tot doar ca se stinge pc... si temperatura procesorului ajunge la 70-76 gradestraight face

Ce e de facut? Vreau raspunsuri concrete. sau macar spuneti cauza problemelor.
Dau

2 răspunsuri:
| Andrei117 a răspuns:

Problema cu ramii este ca poate sunt de frecvente diferite adica poate una este de 1333Mhz si a doua de 800Mhz si atunci se resping. A doua problema cu procesorul: il pot afecta si ramii daca nu au frecventa potrivita eu iti recomand rami la 1333 Mhz ca poate aia vechi s-au invechit si de aceea se incalzeste, sau poate nu ai pus bine coleru, poate s-a umplut de praf uitate si curata-l si cumpara-ti o pasta termoconductoare sa pui pe procesor. Succes!

| cluxcs a răspuns:

E problema de la rami trebuie sa aiba aceeasi frecventa si sa te uiti si la cooler de la procesor si mai fa curat si in calculator. Dar s-ar putea sa ai probleme si cu placa de baza